Wykryto sześć nowych koronawirusów!

REKLAMA

Naukowcy odkryli sześć nowych koronawirusów, które przenoszą nietoperze. Nowo odkryte wirusy należą do tej samej rodziny co SARS-CoV-2. Autorzy badania wyjaśnili, że nowe patogeny raczej nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Niewykluczone jednak, że w przyszłości to się zmieni.

Odkrycia dokonali naukowcy z fundacji Instytutu Smithsonian. Zidentyfikowali sześć nowych koronawirusów u nietoperzy. Jak informuje redakcja ZET, odkrycia dokonano w ramach programu PREDICT, którego celem jest identyfikacja potencjalnych chorób zakaźnych, które mogą być przenoszone z dzikich zwierząt na ludzi. Głównym obiektem zainteresowania stały się nietoperze. Dlaczego? Bo wiadomo, że są nosicielami różnych wirusów.

REKLAMA

Od maja 2016 roku do sierpnia 2018 roku oznaczono i opisano 464 nietoperzy. Na podstawie próbek śliny i kału nietoperzy pochodzących z Azji, naukowcy odkryli sześć nowych koronawirusów. Co więcej, nietoperze noszą w sobie tysiące koronawirusów, z czego większości nadal nie jest znana. To tylko kwestia czasu, aby je znaleźć – twierdzą naukowcy. Na tę chwilę nie są groźne, ale w wyniku mutacji w przyszłości, mogą stanowić zagrożenie dla ludzi.

Udostępnij: