Wyśmienite przepisy na dania Wielkanocne, które warto przyrządzić zawczasu

dania wielkanocne
fot. Facebook / PLinAustria

Do świąt Wielkanocnych pozostało jeszcze trochę czasu. Jednak już teraz możemy przygotować część tradycyjnych smakołyków, których na świątecznym stole absolutnie nie może zabraknąć. Niektóre potrawy możemy zrobić jeszcze dziś.

REKLAMA

Wielkanoc to czas, w którym na stołach oprócz jajek, sałatek jarzynowych, mazurków, bab wielkanocnych, schabu czy też wiosennych warzyw rządzi także żurek, ćwikła czy swojski pasztet. Niektóre ze specjałów warto przyrządzić z wyprzedzeniem. W takim wypadku, na kilka dni przed świętami będziemy mogli odetchnąć.

Dodatkiem do dań, którego nie może zabraknąć podczas Wielkanocy jest domowy chrzan. Smaczną przystawkę zrobimy z okazałego korzenia chrzanu, żółtka, 50 g masła, soku z cytryny, 190 ml słodkiej śmietanki, cukru i soli. Najpierw korzeń ścieramy, a potem przelewamy go wrzącą wodą przez sitko. W misce lub rondelku roztapiamy masło i wrzucamy do niego starty chrzan. Dodajemy cukier, sok z cytryny, śmietankę oraz sól. Mieszamy, przekładamy do pojemnika (np. do słoika) i odstawiamy w chłodne miejsce. Mamy już pierwszy dodatek na świąteczny stół. Co jeszcze warto przygotować zawczasu?

REKLAMA

Święta nie mogą obyć się bez żurku. Jak wiadomo najsmaczniejszy żurek to ten zrobiony na zakwasie. Zakwas możemy przygotować nawet 3-5 tygodni wcześniej. Należy w słoiku wymieszać ze sobą kilka składników: pół litra wody, 75 g łyżek mąki żytniej, 5 ziaren czarnego pieprzu, 2 listki laurowe, 5 ząbków czosnku (obranych i posiekanych) oraz 5 ziarenek ziela angielskiego. Do zakwasu możemy też dolać sok z kiszonych ogórków (wystarczy 15 ml). Taką mieszankę odstawmy w ciepłe i ciemne miejsce. Warto co 3 dni sprawdzać, czy z zakwasem wszystko jest dobrze. Potem, należy go przecedzić i przelać do butelki. W chłodziarce przeczeka, aż do Wielkanocy.

Innym daniem, które warto przyrządzić z pewnym wyprzedzeniem jest pasztet. Aby go zrobić trzeba przygotować tuszkę królika, 4 jajka, 1 kg podgardla wieprzowego, bułkę, 2 marchewki, ziele angielskie, pieprz, sól, pietruszkę i listek laurowy. W wodzie gotujemy mięso wraz z przyprawami i warzywami. Podgardle wydobywamy z wywaru po 60 minutach. Mięso królika wymaga jeszcze kilkunastu minut obróbki cieplnej. Następnie rozdzielamy mięso od kości, a bułkę moczmy w bulionie. Całość przeciskamy przez maszynkę do mielenia (warto zrobić to 3 razy). Do zmielonej masy wbijamy jajko. Dokładnie mieszamy składniki i dodajemy przyprawy do smaku. Pasztet przekładamy do formy i pieczemy w 180 st. C. przez 40 minut. Taki rarytas z całą pewnością sprawi, że święta Wielkanocne będą nieprawdopodobnie smakowite.

REKLAMA

Podziel się: