Pelargonie często dekorują nasze tarasy i balkony. Mimo że wyparło je mnóstwo innych gatunków roślin, to te kwiaty wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Dla prawidłowego wzrostu potrzebują składników pokarmowych, więc ważne jest ich systematyczne nawożenie. Sprawdź, jak zrobić domowy nawóz do pelargonii.
Pelargonie nie mają szczególnych potrzeb, a więc z ich uprawą poradzi sobie każdy. Niestety często zdarza się, że marnieją, a czasami nie zawiązują nowych kwiatostanów. Wtedy z pomocą przychodzi domowa odżywka, będąca źródłem potrzebnych substancji mineralnych. Preparat szybko postawi roślinę na nogi.
Jak pielęgnować pelargonie?
Jeśli będziesz odpowiednio pielęgnować pelargonie, to odwdzięczą Ci się wspaniałym wyglądem. Jakie mają wymagania?
Rośliny najlepiej sadzić po pierwszej połowie maja, gdy ustąpią przymrozki. Najlepiej wybrać glebę przeznaczoną do kwiatów – jest luźna i ma obojętne pH. Jeśli chodzi o nawadniane, to warto dopasować je do warunków atmosferycznych. Latem trzeba podlewać pelargonie 2 razy w ciągu dnia. Stanowisko pod te rośliny musi być słoneczne, ale będą dobrze rozwijały się również w półcieniu. Kluczową częścią uprawy jest nawożenie, które powinno być przeprowadzane minimum raz na 2 tygodnie w całym okresie kwitnienia.
Domowy nawóz do pelargonii
Jako nawóz świetnie sprawdzi się wywar z łupin cebuli. Jest zasobny w witaminy z grupy B i minerały, takie jak: wapń, magnez, żelazo i mangan. Domowy specyfik jest tani i ekologiczny, bo łupiny nie trafiają do kosza, tylko zostają powtórnie użyte. Skórki z 10 cebul zalej 1 litrem wrzątku i taką mieszankę znajdującą się w słoiku odstaw w ciemne miejsce na ok. 24 godziny – naczynie zakręć. Po upływie wyznaczonego czasu odżywka nadaje się do użycia. Możesz podlewać nią pelargonie co 2 tygodnie.
Inny sposób na bujne pelargonie – gnojówka z pokrzywy
Poznaj jedną z najtańszych i najefektywniejszych metod, w której stosuje się skrzyp lub pokrzywę. Tę ostatnią wielu ludzi mylnie traktuje jako niepotrzebny chwast. Zbierz ok. 1 kg pokrzyw, potem potnij je na drobne kawałki i zalej wodą – idealna będzie deszczówka. Wysoka temperatura zapoczątkuje proces fermentacji i nastąpi uwolnienie z roślin składników mineralnych. Z tej przyczyny każdego dnia musisz zamieszać odżywkę i przetrzymywać ją z dala od domu, bo gnojówka brzydko pachnie. Preparat nadaje się do użytku w momencie, gdy na powierzchni pojawi się piana. Przed zastosowaniem musisz rozwodnić ją w proporcji 1:10.
Czytaj też: Czosnek urośnie duży jak pięść. Wystarczy wykonać 1 zabieg