REKLAMA

łupiny czosnku
fot. screen Youtube / Food Wishes

Wiele osób dobrze wie, że spożywanie czosnku ma dużo zalet. Niepozorne ząbki zawierają multum witamin, minerałów, a także substancje bioaktywne. Dzięki temu w wielu wypadkach nie musimy łykać pastylek, bo warzywo działa jak naturalny antybiotyk. Zabija bakterie i wspomaga nasz układ odpornościowy. Ale czy za każdym razem wykorzystujemy czosnek stuprocentowo? Mamy na myśli głównie łupiny czosnku, które wrzucamy jak gdyby nigdy nic do śmieci. Gdy zaczniemy je zbierać, a nasze rośliny będą nam wdzięczne.

REKLAMA

Łupiny czosnku to odpad, jaki pozostaje po obraniu jadalnych ząbków. Niestety nie każdy wie, że mogą się jeszcze przydać, więc najczęściej lądują w koszu. Chociaż są bezużyteczne dla ludzi, to rośliny mogą na nich skorzystać i to podwójnie. Poza tym łupiny odpędzą wiele ogrodowych owadów. Ten trik musisz zastosować tego lata. Od dziś nie wyrzucaj cennych łupin.

Co zrobić z łupinami czosnku? Wykorzystaj je w ogrodzie

Większą ilość łupin pokrusz, a następnie rozrzuć między zebranymi jarzynami z działki, które tymczasowo przechowujesz. W ten sposób wszystkie warzywa dłużej zachowają świeżość, ponieważ czosnek spowalnia gnicie.

REKLAMA

Możesz też na bazie łusek czosnku przygotować oprysk na mszyce. Zalej odpad ciepłą wodą i odstaw na 4 doby, a później odcedź roztwór. Zapach specyfiku wypłoszy insekty błyskawicznie.

Jak wykorzystać łupiny czosnku w domu?

Odpad znajduje zastosowanie w walce z muszkami. Umieść trochę łupin na podstawce i połóż ją na parapecie. Aby efekt był 2 razy lepszy, możesz postawić tam czosnkowego jeżyka – weź ząbek i naszpikuj go goździkami. Muchy będę omijać taką zasadzkę szerokim łukiem.

REKLAMA

Zobacz też: Obierki po ziemniakach. Nie uwierzysz, co można z nich przygotować

REKLAMA