Hoja to ozdobna roślina doniczkowa, która zachwyca swym wyglądem i oryginalnym kształtem. Przybyła do Polski z dalekich zakątków, ale możemy ją z sukcesem hodować w domu. Najpopularniejsza jest hoja piękna lub różowa. Ich małe kwiatuszki stanowią fenomenalną dekorację np. salonu.
Hoja piękna oraz różowa to rośliny pnące. Wytwarzają pędy o długości kilku cm. Znajdują się na nich jasno/ciemnozielone listki. Jednak największą dumą tej rośliny są drobne kwiatki układające się w elegancką kulę. Dla mało doświadczonych ogrodników idealna będzie hoja różowa, która jest prostsza w uprawie. Ale ogólnie rzecz biorąc, nadal może być kapryśna. Gdy roślina nie zakwitnie, wtedy na nic zda się sama sadzonka, więc trzeba przyjrzeć się swoim ewentualnym błędom.
Po pierwsze, usytuuj hoję w odpowiednim miejscu w pomieszczeniu. Idealne będzie stanowisko dobrze oświetlone, ale nie za mocno. Nadmiar słońca jest dla rośliny szkodliwy.
Jeśli nie wiesz, gdzie umieścić w pokoju doniczkę, to wybierz ścianę zachodnią lub wschodnią. Okno znajdujące się na północy nie zapewni hoji wymaganej ilości światła słonecznego, z kolei na południu raczej będzie go za dużo.
Kluczowe jest także zapewnienie stałego miejsca dla tej rośliny – źle znosi ona przemieszczanie i zmiany. Dbając o te szczegóły, ochronisz się przed problemami z kwitnieniem.
Jak zadbać o hoję?
Tak jak słońce, istotna dla hoji jest optymalna ilość wody. Z tą nie powinieneś przesadzać – roślinę nawadniaj raz na 7 dni, a w okresie zimowym jeszcze rzadziej. Przelanie sprawi, że korzenie zaczną błyskawicznie gnić. Odżywkę do roślin kwitnących podawaj wyłącznie wiosną i latem – wystarczy raz na trzy tygodnie. Ponieważ hoja jest rośliną wrażliwą na różne uciążliwości, to postaraj się nie usuwać z jej liści kurzu i zapewnij jej harmonię zwłaszcza zimą. Dzięki temu na wiosnę zakwitnie cudnie.
Czytaj też: Zrób to z fikusem benjamina, a przestanie gubić liście. Ekstra patent