Chleb to jeden z podstawowych produktów w naszej diecie. Warto zacząć robić go samodzielnie. Wyjątkowo puszysty wypiek otrzymamy, korzystając z odpowiedniej mąki, która powinna być zasobna w gluten. To właśnie ten składnik odpowiada w głównej mierze za strukturę gotowego produktu. Sprawdź, jaką mąkę do pieczenia chleba wybrać.
Z jakiej mąki otrzymamy najlepszy chleb?
Nie z każdej mąki powstanie delikatny i puszysty bochenek. Pieczywo przyrządzone z mąki żytniej i zakwasu, będzie pyszne, pełne błonnika i witamin z grupy B. Będzie też dosyć zwarte i bardzo wilgotne po upieczeniu, co wynika ze stosunkowo małej zawartości glutenu w tym typie mąki.
Jeśli chcesz upiec lekki bochenek, najlepiej sięgnij po mąkę chlebową – jest to mąka pszenna typu 750-850. Zakłada się, że właśnie ta wersja pszennego proszku pozwala uzyskać pożądane efekty. W takiej mące znajduje się bowiem adekwatna ilość glutenu, a także więcej substancji mineralnych. Jeżeli jesteś zwolennikiem pieczywa typu graham lub pełnoziarnistego, możesz użyć jeszcze zasobniejszej w błonnik mąki pszennej typu 1800 lub 2000. Pieczywo przygotowane z takiego produktu będzie odznaczało się bardzo bogatym wnętrzem i dostarczy organizmowi wielu wartości zdrowotnych.
Jak zrobić chleb bezglutenowy?
Chleb pozbawiony glutenu jest trudniejszy w wykonaniu niż żytni czy pszenny. Aby wypiek miał właściwą strukturę, trzeba do ciasta dodać substancję żelującą. Może nią być jajko, siemię lniane czy nabiał (np. maślanka). Najprostsze pieczywo bezglutenowe można przygotować z mąki gryczanej. Warto jednak łączyć ją z innymi rodzajami mąk np. kukurydzianą czy jaglaną.