Za rok magnolia zakwitnie szaleńczo. Ten zabieg wykonaj lada dzień

magnolia
fot. Pixabay

Magnolie to bardzo urodziwe krzewy, ale niestety kwitną dość krótko. Można podziwiać ich piękne różowe lub białe kwiaty już w kwietniu. Właściciele magnolii nie mają jednak łatwo, bo o drzewko trzeba dbać. Najważniejsze, by je dokarmiać i przycinać. Jak umiejętnie wykonać oba zabiegi? Sprawdź!

REKLAMA

Pielęgnacja rośliny

Krzew należy przycinać od maja do końca sierpnia. Zdaniem doświadczonych ogrodników lepiej robić to wiosną. Podobno wtedy roślina ma czas, by się zregenerować po radykalnym zabiegu jeszcze przed zimnymi miesiącami. Pędy warto przyciąć o 1/3 długości, ok. 2-3 liście pod kwiatem. Ucięte miejsce warto posmarować maścią grzybobójczą (do kupienia w sklepie ogrodniczym).

Dokarmianie to podstawa

Roślinę trzeba systematycznie nawozić. Dzięki temu jej korzenie będą silniejsze i mniej podatne na atak patogenów. Po dobry nawóz nie musisz od razu maszerować do ogrodniczego, bo najprawdopodobniej masz go w swojej kuchni. To kawa, a w zasadzie fusy po zaparzeniu napoju. Zawierają potas, fosfor i azot, które mają spory udział w rozwoju rośliny. Przyspieszają fotosyntezę, podbudowują korzenie i normalizują poziom wody.

Przygotowanie ekologicznej odżywki jest bardzo proste. Możesz od dziś zacząć gromadzić fusy po kawie. Zbierz ich 1 szklankę, a potem zalej odpad 10 litrami wody. Pozostaw mieszaninę na 20 minut, a potem używaj zgodnie z przeznaczeniem. Magnolię zasilaj raz w tygodniu, a całą kurację zakończ na początku sierpnia. Kolejne takie dokarmianie zafunduj roślinie w drugiej połowie marca, w następnym roku.

REKLAMA

Czytaj też: Oplatam tym pień drzewa. To chroni owoce przed robakami

Podziel się: