Zaczęłam to robić i rachunki za wodę spadły o kilkadziesiąt złotych!

odkręcony kran i pieniądze
fot. Pixabay

Na rachunku za wodę widnieje gigantyczna kwota? Nie dowierzasz, dlaczego zużycie wody w twoim gospodarstwie domowym jest aż tak duże? Na szczęście istnieją sposoby, które pozwolą znacząco obniżyć koszty.

REKLAMA

Oszczędzanie wody ma sens

Wody używamy w domu każdego dnia: robimy w niej pranie, kąpiemy się czy podlewamy nią swoje kwiaty doniczkowe. Poza tym jest nieoceniona w kuchni. Bez niej gotowanie czy zmywanie naczyń byłoby niemożliwe. Wodą myjemy także auto czy inne rzeczy w domu, np. toaletę, meble czy posadzkę. Do zrealizowania tych wszystkich prac potrzebne są litry wody, a podsumowanie możemy zobaczyć na naszym rachunku. Prawdopodobnie nikt nie zrezygnowałby z wykonywania powyższych domowych prac, by trochę zaoszczędzić. Jednakże wiedza na temat oszczędzania jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Jak zmniejszyć pobór wody i tym samym zredukować opłaty na rachunkach? Podpowiadamy.

Zapamiętaj kilka zasad dotyczących oszczędzania wody:

Oszczędzanie wody bez dodatkowych kosztów jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy wziąć sobie do serca kilka praktycznych porad:

REKLAMA

• Gdy nastawiasz pranie w pralce, włączaj cykle oszczędzające wodę.

• Za każdym razem zakręcaj wodę w czasie golenia czy szorowania zębów.

• Po załatwieniu spraw, spłukuj toaletę niedużą ilością wody. Spłuczki przeważnie mają dwa przyciski – z dużą i małą ilością wody.

• Zrezygnuj z prania ręcznego, a jeśli nie masz takiej możliwości, to napełniaj pojemnik nieznaczną ilością wody.

• Nie spuszczaj wody z muszli po wrzuceniu do niej np. chusteczki higienicznej.

• Naczynia myj detergentem w jednej przegrodzie zlewozmywaka, a spłukuj w drugiej. Lepiej nie myj ich pod bieżącą wodą, bo zużyjesz jej 2x więcej.

• Nie uruchamiaj zmywarki wypełnionej tylko do połowy. Najlepiej, gdy będzie w pełni załadowana. Włączaj programy oszczędzające wodę.

• Jeśli masz do wyboru prysznic lub kąpiel w wannie, wybierz prysznic. Podczas mycia głowy czy rozprowadzania mydła, zakręć wodę.

•Zepsute krany koniecznie napraw lub wezwij fachowca. W innym wypadku możesz być do tyłu nawet o kilkadziesiąt złotych w rocznym rozrachunku.

REKLAMA

• Zbieraj wodę opadową, gdy tylko jest okazja. Jeśli masz ogródek i dostateczną ilość miejsca, to postaw wiadra i pozwól, by napełniły się deszczówką. Możesz potem umyć nią swoje auto czy podlewać rośliny.

REKLAMA

Czytaj też: Jak zaoszczędzić na praniu? Poznaj kilka sprawdzonych trików

Podziel się: