pokrętło w pralce
fot. Pixabay

Obecnie coraz bardziej boimy się o nasze finanse. Często zastanawiamy się nad tym, jak umiejętnie oszczędzać. To wszystko jest spowodowane szybującą inflacją i dramatycznymi podwyżkami cen gazu czy prądu. Wielu ludzi w codziennym życiu stara się zużywać mniej energii i innych mediów. Ale niektóre obowiązki domowe trzeba wykonać i nie ma innej rady. A potrafią ukształtować naprawdę spore koszty. Okazuje się, że można zaoszczędzić także na nich! Podpowiadamy, jak prać tanio i ekologicznie.

Jak zaoszczędzić na praniu? Kilka sposobów

1. Pranie wykonuj wtedy, gdy pobór energii jest tańszy, czyli w godzinach 22-6 rano. Aby nie zakłócać spokoju swoich sąsiadów spróbuj ustawić niższe wirowanie.

2. Nie mususz prać tkanin regularnie (np. co 3 dni), o ile nie ma ich bardzo dużo. Uruchamiaj pralkę dopiero wtedy, gdy masz załadowany bęben.

3. Kupuj wielopaki bądź duże opakowania danych środków czystości. Większe oznacza korzystniejszą cenę! Możesz zamawiać je przez internet, gdzie czeka Cię szerszy wybór i możliwość porównania cen!

4. Detergenty stosuj z umiarem! Poza tym, że szybciej się skończą, to ubrania wcale nie będą lepiej wyprane. Nadmiar cząsteczek obecnych w płynach do prania tak obklei włókna tkanin, że ich późniejsze wypłukanie będzie nierealne.

Tak oszczędzisz na praniu

Jeśli Twoja stara pralka odmówiła posłuszeństwa, a Ty musisz zainwestować w nowy sprzęt, to w tym przypadku staraj się nie oszczędzać.

O wiele korzystniej jest kupić coś droższego, lepszego i bardziej energooszczędnego, a potem oszczędzać przy każdym praniu, niż na odwrót! Szukaj urządzenia, które oferuje opcję:
-zminimalizowania zużycia wody,
-prania w niskiej temperaturze,
-całościowego zużycia detergentów i środków zmiękczających nawet przy pełnym załadunku,
-dopasowania trybu prania do załadunku bębna.

Zamiast kupować środki piorące w sklepie, możesz samodzielnie przygotować je w domu i to za niewielkie pieniądze. Domowy płyn do płukania czy ekologiczny proszek do prania to niezła oszczędność!

Zobacz także: Ustaw tak pokrętło na grzejniku. Zaoszczędzisz na rachunkach!


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę