Zakaz płatności gotówką już od 2027 roku. Tylko do tej kwoty

Unia reguluje gotówke i kryptowaluty. Nie będzie można płacić gotówką powyżej 10 tys. euro
fot. Pixabay

Tylko elektronicznie, żadnej gotówki! Komisja Europejska i Parlament Europejski zatwierdziły wstępne plany, według których już w 2027 roku na terenie wspólnoty zacznie obowiązywać częściowy zakaz płatności gotówkowych. Zakaz posługiwania się gotówką ma dotyczyć transakcji powyżej 10 tys. euro (równowartość ok. 43 tys. zł). Kwoty wyższe, niż ta, będą musiały być już przeprowadzane przez system bankowy – transparentnie dla władz i urzędów. To jednak nie wszystko, bo regulacje zaczną się już powyżej 3 tys. euro.

REKLAMA

PE i KE zgodziły się co do wstępnych ustaleń, dotyczących częściowego zakazu posługiwania się gotówką. Za kilka lat nie będzie można już zakupić np. auta za gotówkę. O ile będzie ono droższe, niż umowne 10 tys. euro, transakcję będzie trzeba przeprowadzić elektronicznie – przez system bankowy. Władze unijne dopuszczają indywidualne dla krajów członkowskich modyfikowanie tego limitu.

W 2027 roku wchodzi częściowy zakaz płatności gotówką. Od określonej kwoty będzie to niemożliwe!

To jeszcze nie wszystko. Nie należy się spodziewać, że przy mniejszych kwotach będziemy mieli spokój. Regulacje obejmują bowiem także umowny przedział od 3 tys. do 10 tys. euro. Dokonując transakcji na kwotę w tym przedziale, będzie wymagana kontrola tożsamości i legitymowanie się przez klienta. Będzie dotyczyło to transakcji z bankami, instytucjami finansowymi, agencjami nieruchomości, handlowcami, sprzedawcami towarów luksusowych, kasynami, czy podmiotami zarządzającymi aktywami – donosi portal biznesowy „Super Expressu”.

Przykład? Kupując urządzenie RTV lub AGD o wartości powyżej 3 tys. euro (ok. 12 900 zł), nie będziemy musieli legitymować się sprzedawcy. Odnotowana zostanie natomiast nasza tożsamość przy zakupie nieruchomości, drogiego zegarka albo złotych obrączek.

REKLAMA

Najgorsze wieści dotyczą osób obracających lub posługujących się przy płatnościach kryptowalutami. Już przy transakcjach powyżej 1 tys. euro (ok. 4300 zł) będzie trzeba weryfikować swoją tożsamość.

Unijni urzędnicy tłumaczą „potrzebę” ograniczenia wolności posługiwania się gotówką oraz kryptowalutami celem „walki z praniem brudnych pieniędzy”.

Przepisy mają wejść w życie w 2027 roku – donosi „SE”.

REKLAMA

Podziel się: