REKLAMA
ShareInfo.plPoradyZakop pod krzakiem. Ten trik w uprawie papryki pomnaża plony

Zakop pod krzakiem. Ten trik w uprawie papryki pomnaża plony

papryka
fot. screen Youtube / The Ripe Tomato Farms / Pixabay

Zawsze chcielibyśmy, by nowo posadzone rośliny błyskawicznie rosły na gruncie i obficie owocowały. Niestety czasem nie jest to możliwe, na przykład w przypadku papryki. Jeśli ma niewiele zielonej masy i jest uboga w kwiaty to ewidentnie podłoże, na którym rośnie, jest wyjałowione. Musi być zasobne w próchnicę i mikroelementy. Dlatego zadbaj o to już teraz, zanim posadzisz paprykę, opcjonalnie we wczesnej fazie jej wzrostu. Wielu ogrodników rekomenduje patent, który sprawia, że roślina ma składników pokarmowych aż nadto. Dzięki temu może bujne się rozrastać i wypuszczać dziesiątki kwiatów, z których po jakimś czasie wykształcą się soczyste papryki. Poznaj sekret działkowców, a krzaczki będą uginać się pod ciężarem plonów.

REKLAMA

Paprykę do gruntu wysadzamy po połowie maja, ponieważ wtedy spada ryzyko wystąpienia nocnych przymrozków. Roślina nie jest mrozoodporna, więc chłód mógłby ją wykończyć.

Ziemia pod paprykę

Paprykę warto sadzić na stanowisku, które w ubiegłym roku zostało nawiezione gnojownikiem. Podłoże powinno być zasobne w próchnicę i mieć odczyn pH lekko obojętny. Nie może być też mocno ciężkie. Wczesność i liczebność zbiorów są uwarunkowane strukturą, kwasowością i składem ziemi. Papryka rosnąca na dobrej glebie wyda bogatszy plon.

Co umieścić w dołku pod papryką, by owocowała jak szalona?

Jeśli chcesz upewnić się, że roślina ma pożądaną ilość substancji pokarmowych (m.in. potasu, magnezu) umieść kompost we wgłębieniu pod korzeniami papryki. Musi mieć sporo węgla i azotu. Oprócz tego pod paprykę warto wrzucić biohumus (wermikompost). Azotu dostarczą młodej roślinie także fusy z kawy, które też można rozsypać w pobliżu korzeni, ale nie tuż pod nimi.

REKLAMA

Papryka jest podatna choroby, w tym grzybowe. Mogą dopaść roślinę, gdy ma ona deficyt wapnia. Z tego powodu warto dostarczyć jej tego minerału, by uchronić ją przed patogenami. W wapń bogate są między innymi skorupki jajek i można zrobić z nich nawóz. Wystarczy je zmielić i wsypać do dołka pod rośliną.

Czytaj też: Posadź tę roślinę zamiast róży. Jest łatwiejsza w uprawie i odporniejsza

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA