czyszczenie srebrnej biżuterii
fot. screen Youtube / HowToCreatorss

Zastanawiasz się, czym wyczyścić srebrną biżuterię, aby odzyskała swój dawny wygląd? Zdziwisz się, ale metoda jest wyjątkowo prosta, a Tobie nie będą do potrzebne żadne specjalne detergenty.

Wiele osób decyduje się za zakup srebrnej biżuterii ze względu na atrakcyjniejszą cenę. Jednak częste użytkowanie może sprawić, że na srebrnych drobiazgach osiądzie ciemny nalot. Wówczas biżuteria nie wygląda już zbyt elegancko. Aby móc ponownie założyć kolczyki, wisiorki czy bransoletki, powinieneś je najpierw dokładnie wyczyścić.

Jak wyczyścić srebro domowymi sposobami?

Żadne drogie specyfiki przeznaczone do polerowania srebra nie będą Ci potrzebne. Przyda Ci się za to napój typu coca-cola. Zawiera kwas fosforowy, który potrafi uporać się z rdzą oraz innymi zanieczyszczeniami. Trochę coli wlej do naczynia i włóż tam swoje srebrne ozdoby na kilka minut. Po tym czasie wyciągnij drobiazgi. Zauważysz, że będą wyglądały jak nowe.

O Twoje pierścionki czy naszyjniki zadba także soda oczyszczona. Na początku w naczyniu umieść srebro, które zamierzasz wyczyścić, a potem posyp je sodą i zalej wrzącą wodą. Wszystko przemieszaj, a po kilku minutach wyciągnij kosztowności i starannie je wysusz.

Pasta do zębów na poczerniałe srebro

Niewielką ilość pasty wyciśnij na szczoteczkę z miękkim włosiem i zacznij szorować srebrną biżuterię. Później wypłucz ją pod bieżącą wodą. Do tego zabiegu nie nadaje się wybielająca pasta do zębów lub ta zawierająca mikrogranulki.

Inne sposoby

Dno naczynia wyłóż folią aluminiową. Zagotuj 1 litr wody i wsyp do niej 5 łyżeczek soli, wszystko dokładnie wymieszaj i przelej do naczynia z folią na dnie. Potem w roztworze zanurz srebro i odstaw je na kilka godzin. Regularnie sprawdzaj jego stan. Gdy biżuteria będzie już w miarę czysta, wyjmij ją z mieszanki, wypłucz w wodzie i wysusz.

Zobacz także: Kryształy odzyskają dawny blask. Dodaj do wody 1 składnik.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę