srebrna biżuteria na ręku i napój
fot. screen Youtube / HowToCreatorss

Zaśniedziała srebrna biżuteria nie prezentuje się najlepiej. Kiedy zaczyna czarnieć, chowamy ją głęboko do kuferka i przestajemy zakładać. Okazuje się, że istnieje genialny patent na doprowadzenie srebra do idealnego stanu. Jak tego dokonać? Podpowiadamy.

Przyczyny czarnienia srebra

Kiedy srebro wchodzi w reakcję z siarkowodorami z powietrza albo innymi składnikami, np. czosnkiem czy perfumami, to na biżuterii zaczynają powstawać ciemne złogi siarczków srebra. Oto metody na odbarwienie kosztowności.

Można zabezpieczyć srebro przed czernieniem, nie stosując niektórych chemicznych środków czyszczących. Warto zdejmować pierścionki ze srebra podczas mycia dłoni albo brania prysznica. Poznaj 1 niezawodny trik na odnowienie srebra.

Napój gazowany odnowi srebrną biżuterię

Szpetnego osadu ze srebrnych pierścionków czy wisiorków, można pozbyć się po zastosowaniu popularnego napoju gazowanego 7 Up. Wszystko za sprawą kwasów, które są w nim obecne. Aby umyć srebro, weź wspomniany napój i mały pojemnik, w którym ulokujesz biżuterię. Trochę 7 Up’a wlej do naczynka tak, aby akcesoria były zanurzone w pełni. Zaczekaj moment.

Poziom zabrudzenia srebrnych kosztowności nie musi być jednakowy. Jeżeli błyskotki nie były polerowane od zakupu, to kwasy w napoju mogą potrzebować więcej czasu do oczyszczenia srebra. Metoda z gazowanym napojem jest skuteczna i tania.

Inne środki do mycia srebrnych akcesoriów

Soda oczyszczona. Łatwo ją kupić, jest tania i mało szkodliwa. Odrobinę wody wymieszaj z sodą i taką pastę nanieś na srebro, a potem opłucz je wodą i starannie wytrzyj.

Czytaj też: Działa lepiej niż ocet i kwasek. W mig usuwa kamień z czajnika


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę