Zaskakujące słowa Tuska. „Oba nasze państwa są ofiarami”

Tusk spotkał się z Scholzem. Omawiano sytuację na granicy polsko-białoruskiej
fot. European People’s Party Creative Commons Attribution 2.0 / Michael Lucan Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 de

We wtorek, 2 lipca, premier Donald Tusk spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Podczas wizyty poruszono kwestię m.in. ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej – w tym granicy z Białorusią, gdzie przebiega zorganizowany przez władze tego kraju, nielegalny szlak migracyjny do Europy. „Oba nasze państwa są ofiarami zorganizowanej przez Putina i Łukaszenkę fali migracji. Zarówno Polska, jak i Niemcy, są zainteresowane pełną koordynacją działań na rzecz obrony” – mówił Tusk.

REKLAMA

2 lipca odbyły się w Kancelarii Premiera pierwsze od 2018 roku konsultacje pomiędzy Polską a Niemcami w osobie szefów rządów państw – Donalda Tuska i Olafa Scholza.

Oprócz kwestii reparacji dla Polski za krzywdy wyrządzone przez Niemcy w trakcie II wojny światowej, poświęcono czas także na omówienie aktualnych problemów. Delegacje Niemiec i Polsko rozmawiały m.in. o nielegalnej migracji na granicy polsko-białoruskiej. Podczas konsultacji wypracowano – jak deklaruje Kancelaria Premiera – wspólne stanowisko, iż ochrona terenów graniczących z Rosją i Białorusią to wspólny obowiązek Unii Europejskiej, podaje „Radio ZET”.

REKLAMA

Pierwsze od 2018 roku konsultacje polsko-niemieckie w KPRM. Niemcy obiecują współpracę w zakresie zabezpieczenia granicy z Białorusią i Rosją

Premier wyjaśnił, że oznacza to gotowość do współpracy pomiędzy Polską i Niemcami a także całą UE w budowie „różnego typu infrastruktury”. „Ja nie mówię o czołgach. To nie jest moim marzeniem, żeby niemieckie czołgi tutaj przyjeżdżały” – podkreślił Tusk.

„Ale jeśli mamy problem, jak mądrze podejść do prawdziwych działań np. na rzecz przywrócenia terenów podmokłych, zbiorników wodnych, to mamy bardzo racjonalny plan. Nic nie stoi na przeszkodzie i cieszę się, że ten konkret uzyskaliśmy, żebyśmy wspólnie działali tak, żeby to Europa współfinansowała takie działania jak np. rekonstrukcja mokradeł, zbiorników wodnych i budowa infrastruktury technicznej przy naszej granicy” – dodał premier.

„Oba nasze państwa są ofiarami zorganizowanej przez Putina i Łukaszenkę fali migracji. Zarówno Polska, jak i Niemcy, są zainteresowane pełną koordynacją działań na rzecz obrony” – podkreślił szef polskiego rządu.

REKLAMA

Udostępnij: