Zastosuj raz podczas owocowania truskawek. Ślimaki ich nie ruszą

truskawki - sadzonka
fot. screen Youtube / Growing In The Garden

Truskawki to pyszne, soczyste i aromatyczne owoce sezonowe. Są też prawdziwą bombą witaminową. Warto zdecydować się na ich uprawę, bo sadzonki wcale nie są trudne w uprawie. Lecz błędy w pielęgnacji i ataki szkodników potrafią zrujnować przydomową plantację. Przekonaj się, jak wpłynie na truskawki odpowiednie ściółkowanie.

REKLAMA

Najlepsze warunki dla truskawek

Truskawki lubią ciepło, więc warto sadzić je w miejscach dobrze nasłonecznionych. Nie sprzyja im wiatr, więc obszar powinien być osłonięty np. folią. Sadzonki najlepiej rozwijają się na glebie lekkiej i żyznej, o odczynie kwaśnym. Można sadzić je wczesną wiosną bądź latem. Jeśli nie chcesz ich później nawozić, to przed posadzeniem zadbaj o dobry grunt pod ich uprawę. Mimo to i tak musisz przygotować się na systematyczne usuwanie zielska, które konkuruje z truskawkami o potrzebne do rozwoju składniki pokarmowe. Ręczne wyrywanie chwastów jest w dalszej perspektywie kiepską metodą profilaktyczną.

Jak ochronić truskawki przed ślimakami?

Wystarczy obsypać przestrzeń między sadzonkami specjalną ściółką – to zabezpieczy plantację i dodatkowo pomiędzy roślinami nie będą wyrastać chwasty. Ściółka częściowo zatrzyma wodę w glebie, więc można ograniczyć podlewanie. Warstwa materiału osłania też uprawy przed chorobami i szkodnikami (np. ślimakami). Jak umiejętnie wykonać ściółkowanie? Po prostu rozsyp słomę między truskawkami. Zamiast niej możesz wykorzystać matę ściółkującą lub zeschniętą trawę.

Metoda jest ekologiczna, bo skoszonej trawie można dać „nowe życie”. Ściółkowanie wykonuj co miesiąc od momentu zasadzenia truskawek, gdyż trawa lub słoma ulegają rozkładowi. Pamiętaj, aby nigdy nie umieszczać pod krzaczkami dopiero co skoszonej trawy, bo zwabia to ślimaki. Zupełnie inaczej jest w przypadku suchej trawy lub słomy.

Gdy natomiast pod truskawkami ulokowałeś specjalne maty, to masz spokój na cały sezon. Materiał na bazie polipropylenu nie jest jednak ekologiczny, ale z drugiej strony doskonale zabezpiecza krzaczki przed chorobami pleśniowymi.

REKLAMA

Czytaj też: Dlaczego pomidory malinowe są droższe od innych? Wszystko przez 1 szczegół

Podziel się: