pomidory malinowe
fot. screen Youtube / Amator Działkowiec

Dla wielu osób najsmaczniejsze są pomidory malinowe. Ta odmiana faktycznie odznacza się wyjątkowymi walorami smakowymi i często decydujemy się na jej zakup. A czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, dlaczego akurat malinówki są droższe od innych pomidorów? Dziś rozwiążemy tę zagadkę.

Pomidory nieprzerwanie należą do najchętniej hodowanych i spożywanych warzyw krajowych. Z roku na rok coraz więcej ludzi decyduje się na ich uprawę – ale zwykle wybierają oni odmiany mniej znane i bardziej wymagające. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ, np. za pomidory malinowe trzeba zapłacić więcej niż za zwykłe czerwone odmiany.

Dlaczego malinówki są droższe od innych pomidorów?

Ta odmiana pomidorów jest tak naprawdę trudniejsza w uprawie – ma trochę większe wymagania, szczególnie pod kątem ilości światła i temperatury, jakiej potrzebują do odpowiedniego rozwoju. A w dodatku z pojedynczego krzaczka hodowca może uzyskać mniej owoców niż w przypadku tradycyjnych gatunków. To także rzutuje na wysokość ceny. Niemniej jednak od około 10 lat wciąż zwiększa się odsetek odmiany malinówek w handlu. Wynika to z tego, że z każdym rokiem społeczeństwo staje się coraz bogatsze i nie musi odmawiać sobie droższych rzeczy.

Wprawdzie nurt ten mógł w ostatnim czasie ulec modyfikacji (z powodu inflacji), ale nie ma jeszcze informacji, które pozwoliłyby to skrupulatnie przeanalizować. Najpopularniejszymi w Polsce odmianami malinówek są:
-Bawole Serce,
-Adonis,
-Pomidor Malinowy Ożarowski,
-Pomidor Malinowy Warszawski,
-Maliniak.

Czym się różni uprawa pomidorów malinowych od uprawy pomidorów zwykłych odmian?

Stanowisko pod uprawę malinówek powinno być dobrze nasłonecznione i równocześnie dokładnie zabezpieczone przed wiatrem. Duże znaczenie w przypadku każdego gatunku pomidorów ma podlewanie.

Chociaż warzywa lubią mieć przez niemal cały czas wilgotne podłoże, to niestety nadmierna wilgoć sprzyja występowaniu chorób, szczególnie grzybiczych. Z tego powodu ziemia, na której rosną powinna być dobrze przepuszczalna – wtedy poradzi sobie z ewentualną nadwyżką wody.

Warto również pamiętać, że większość pomidorów malinowych zawiązuje pokaźne, ciężkie owoce, więc istnieje duże ryzyko, że krzaczki w pewnej chwili się pod nimi ugną. W takim przypadku trzeba je podeprzeć.

Czytaj też: Nawóz do pelargonii za 0 zł. Wzmocni kwiaty i wypędzi mszyce


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę