Wołodymyr Zełenski
fot. The Presidential Office of Ukraine | CC BY 4.0

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odpowiedział na Elona Muska po tym, jak szef Tesli opublikował na Twitterze sondaż ze swoimi sugestiami zakończenia inwazji Rosji. Musk poprosił 107,7 miliona zwolenników o głosowanie nad pomysłami, które obejmowały odstąpienie terytorium Rosji.

W odpowiedzi Zełenski opublikował własną ankietę, w której pytał użytkowników, czy bardziej lubili najbogatszą osobę na świecie, kiedy popierał Ukrainę. Inni Ukraińcy skrytykowali Muska.

Ustępujący ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk użył mocnego przekleństwa, które określił jako „bardzo dyplomatyczną odpowiedź”. Tymczasem rosyjski arcymistrz szachowy Garry Kasparow powiedział: „To jest moralny idiotyzm, powtórzenie propagandy Kremla, zdrada ukraińskiej odwagi i poświęcenia”.

Idee Muska obejmowały głosy w częściach Ukrainy okupowanej przez Rosję, które według Kremla są anektowane. Multimiliarder powiedział: „Rosja odchodzi, jeśli taka jest wola ludu”.

Prezydent Władimir Putin już zadeklarował, że cztery ukraińskie regiony są częścią Rosji, po tak zwanych referendach uznanych przez Kijów i jego zachodnich sojuszników za oszukańcze. Rosja nie kontroluje w pełni żadnego z czterech regionów. Musk zasugerował, że świat powinien formalnie uznać Krym – zaanektowany przez Rosję w 2014 roku – jako część Rosji.

Najbogatszy człowiek na świecie w 2022 roku, według magazynu Forbes, ostrzegł, że konflikt może zakończyć się wojną nuklearną, choć dodał, że to „mało prawdopodobne”.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!