Andrzej Duda przemawiał w Radzie Najwyższej Ukrainy
fot. Twitter

Jak podała w niedzielę ukraińska agencja prasowa UNIAN, powołując się na sekretarza prasowego prezydenta Ukrainy, Serhija Nikiforowa – Wołodymyr Zełeński wniesie do Rady Najwyższej projekt nadania specjalnego statusu prawnego dla obywateli Polski.

„Musimy zwrócić uwagę na uchwaloną w Polsce ustawę o osobach czasowo przesiedlonych z Ukrainy, która faktycznie zrównuje obywateli Ukrainy z obywatelami polskimi, za wyjątkiem prawa do głosowania. W związku z tym podobna ustawa zostanie uchwalona na Ukrainie z inicjatywy prezydenta” – przekazał Nikiforow.

Te słowa potwierdził dzisiaj Wołodymyr Zełeński, zapowiadając zgłoszenie projektu ustawy, która ma być symbolem wdzięczności wobec gościnności Polski dla uchodźców z Ukrainy, poprzez nadanie Ukraińcom w zasadzie takich samych praw, jakie mają Polacy – za wyjątkiem prawa do głosowania.

„Ten krok nie pozostanie jednostronny. W najbliższym czasie przedstawię Radzie Najwyższej Ukrainy podobny, lustrzany, projekt” – mówił ukraiński prezydent, którego wypowiedź cytuje serwis Europejska Prawda.

Jednocześnie Zełeński zaznaczył, iż ma nadzieję, że Polacy nigdy nie będą musieli korzystać z takich przywilejów na terytorium Ukrainy (w domyśle: uciekając przed wojną).

Na ten moment szczegóły projektu ustawy nie są znane, jednak w sieci krążą nieoficjalne informacje, jakoby Polacy – w wyniku uzyskania specjalnego statusu – mieliby prawo do korzystania z ukraińskiej ochrony zdrowia, pomocy socjalnej i opieki społecznej.

„Zełenski zapowiedział, że projekt ustawy wpłynie do Rady w najbliższej przyszłości” – podał portal „Hromadske”, cytując deputowaną z partii Sługa Narodu Olhę Sowhyrię.

Deklaracja została złożona przy okazji wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie. Prezydent został zaproszono do Rady Najwyższej Ukrainy (tamtejszy Sejm), gdzie wygłosił przemówienie.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę