Zełeński w Warszawie. Polska podpisze ważną umowę z Ukrainą

Zełeński w Warszawie
fot. The Presidential Office of Ukraine | CC BY 4.0

W poniedziałek, 8 lipca, ma miejsce zapowiadana w czerwcu wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego w Warszawie. Po południu Zełeński spotka się z premierem Donaldem Tuskiem. Pomiędzy Polską a Ukrainą ma zostać podpisana deklaracja o długofalowej współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Przywódca Ukrainy spotka się także z prezydentem Andrzejem Dudą.

REKLAMA

O wizytę prezydenta Zełeńskiego w Polsce pytany był w środę w „Radiu ZET” szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Minister zapowiedział, że ta odbędzie się jeszcze przed szczytem NATO. Władze Polski i Ukrainy mają podpisać wówczas deklarację o długofalowej współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

„Podpiszemy deklarację w formule G7 o długofalowej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa” – mówił w środę Sikorski.

REKLAMA

Dziennikarze „Faktu” ustalili wstępny harmonogram wizyty prezydenta Zełeńskiego w Warszawie. Jak podaje portal – o godz. 13:10 prezydent Ukrainy spotka się z premierem Donaldem Tuskiem. Spotkanie odbędzie się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Po kilkudziesięciu minutach – o godzinie 14:00 – delegacja z Ukrainy ma przenieść się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie Zełeński spotka się z Andrzejem Dudą.

Wołodymyr Zełeński w Warszawie. Prezydent Ukrainy spotka się z władzami Polski w drodze na szczyt NATO w Waszyngtonie

Wizyta Zełeńskiego w Warszawie ma pośrednio związek z podróżą prezydenta Ukrainy na jutrzejszy szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbywa się tym razem w Waszyngtonie.

O planowanej umowie pomiędzy Polską a Ukrainą szerzej mówił niedawno premier Donald Tusk. Szef rządu stwierdził w ubiegłym tygodniu, że musi „wyważyć wspólnie z ministrem obrony narodowej bardzo dokładnie, jak możemy dalej pomagać Ukrainie” – przypomina „Fakt”.

REKLAMA

„Ale w żaden sposób nie chcemy i nie możemy osłabić możliwości obronnych Polski. Tutaj jest do dogadania jeszcze kilka szczegółów” – podkreślił Tusk.

Szczyt NATO w Waszyngtonie odbywa się w dniach 9-11 lipca. Termin zjazdu członków Sojuszu Północnoatlantyckiego w stolicy USA zbiega się z 75. rocznicą powstania NATO.

Udostępnij: