Żeń-szeń dla zdrowia i urody. Dlaczego warto go stosować?

REKLAMA

Naturalne sposoby leczenia wracają do łask, podobnie jak kosmetyki. Nie bez przyczyny żeń-szeń od dziesięcioleci znajduje zastosowanie, jako skuteczny środek na liczne dolegliwości. Warto samemu przekonać się o jego korzystnych właściwościach.

Żeń-szeń to wieloletni krzew, który w Azji znany jest od 4 tysięcy lat i stosowany niemal na wszystkie dolegliwości. Najcenniejszą odmianą żeń-szenia są rośliny, posiadające biały korzeń. Zawiera on bowiem najwięcej substancji czynnych, którymi są tzw. ginsenozydy. Potrafią one zwiększać zdolność hemoglobiny (barwnika krwi) do przyłączania się tlenu, co skutkuje lepszym odżywieniem i dotlenieniem komórek m.in., skóry. Dzięki temu żeń-szeń ma silne działanie przeciwzmarszczkowe i poprawiające krążenie krwi, a to ma bezpośredni wpływ na wygląd cery. To swego rodzaju kosmetyk dotleniający bez tlenu (tlen trudno wprowadzić do kosmetyku w czystej postaci , dlatego stosuje się związki chemiczne, które posiadają cząsteczki tlenu, m.in. żeń-szeń). Ekstrakt z korzenia w formie olejku czy wyciągu wodno-glicerynowego można dodawać do używanego w domu kremu, balsamu czy szamponu do włosów lub stosować samodzielnie. Warto również poszukać gotowych kosmetyków z dodatkiem żeń-szenia. Produkty z jego dodatkiem są polecane do każdego rodzaju skóry, a szczególnie tej narażonej na zanieczyszczenia środowiska.

REKLAMA

Żeń-szeń wykazuje jednak wielokierunkowe działanie na nasz organizm. Oznacza to, że ma on zdolność pozytywnego oddziaływania na większość narządów w naszym ustroju. Zapewni nam zatem nie tylko gładką skórę czy piękne włosy, ale może wpływać również na ośrodkowy układ nerwowy. Dzięki stymulacji tzw. receptorów GABA w mózgu, wykazuje działanie uspokajające oraz relaksacyjne. Ponadto przyczynia się do poprawienia zdolności koncentracji oraz zapamiętywania. Ginsenozydy ochraniają również neurony przed negatywnym wpływem wolnych rodników (wykazują działanie antyoksydacyjne). Ginsenozydy przyczyniają się także do zwiększenia ilości estrogenów w kościach, dzięki czemu chronią przed osteoporozą. W suplementacji wewnętrznej ekstrakt z korzenia żeń-szeń stosowany jest także jako środek wzmacniający organizm i stabilizujący poziom glukozy we krwi. Ponadto, żeń-szeń pobudza nasz układ odpornościowy do działania poprzez bezpośredni wpływ na komórki uczestniczące w odpowiedzi immunologicznej, po wniknięciu drobnoustroju lub wirusa do naszego organizmu. Działa także ochronnie i regenerująco na wątrobę, zaś insenozydy zawarte w korzeniu żeń-szenia, wykazują hamujący wpływ na podziały komórek nowotworowych, co zapobiega rozrostowi oraz przerzutom nowotworów.

Podziel się: