Według naukowców ruch obrotowy Ziemi zwalnia. Z jednej strony można powiedzieć, że jest to zjawisko normalne, związane z naturalnymi cyklami naszej planety, z drugiej jednak wszyscy możemy odczuć skutki tego spowolnienia.

Pierwsze konsekwencje tego, że Ziemia obraca się wolniej, dadzą o sobie znać już w 2018 roku. Jest to efekt takiej prawidłowości, że, jak pokazują prowadzone od stu lat badania, ilość trzęsień Ziemi zwiększa się mniej więcej co trzydzieści lat. Z powodu wolniejszego obrotu Ziemi w przyszłym roku liczba trzęsień naszej planety będzie aż o trzy razy większa.

– W 2018 roku powinniśmy zauważyć znaczny wzrost liczby poważnych trzęsień ziemi. 2017 rok był bardzo spokojny. Do tej pory mieliśmy tylko około sześciu poważnych trzęsień Ziemi. W przyszłym roku ta liczba może wzrosnąć do dwudziestu – ostrzega znany geofizyk Roger Bilham z University of Colorado w wywiadzie dla brytyjskiego tygodnika „Observer”.

Zwiększenie częstotliwości trzęsień Ziemi jest prostą konsekwencją tego, że wraz ze spadkiem prędkości obrotowej, kurczy się średnica równika. To zaś powoduje, że płyty tektoniczne niebezpiecznie zbliżają się do siebie i dochodzi do wstrząsów.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę