Pochodził ze Szczecina, ale od lat mieszkał w niemieckim Havelberg. Zmarł 22 października 2019 roku, tydzień po swoich 114 urodzinach. Twierdził, że długie życie zawdzięcza masłu, które ma właściwości antyrakowe. Czy jest to możliwe?
Nieoficjalnie był najstarszym człowiekiem na świecie. Nie można było w stu procentach potwierdzić daty Jego urodzenia (1905 rok), dlatego nie został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Przeżył żonę i trzech synów. Do ostatnich dni był świadomy. Na urodziny zaprosił dziennikarzy, aby opowiedzieć o swojej recepcie na długowieczność. Jak twierdził Gustav Gerneth, długie życie zapewniło mu… masło!
Czy rzeczywiście masło mogło być przyczyną długowieczności Gustava Gernetha? Jak to możliwe, skoro masło to głównie cholesterol, tłuszcz i nasycone kwasy tłuszczowe? A jednak! Masło zawiera selen, naturalny przeciwutleniacz – jest go więcej niż w czosnku lub pszenicy. Jest źródłem jodu i witaminy A, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Ponadto zawiera kwas linolowy, który zapewnia doskonałą ochronę przed rakiem! Masło zawiera również krótkołańcuchowe i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które charakteryzują się przeciwrakowym właściwościami.
Czy osoby obarczone ryzykiem nowotworu, mogą upatrywać nadziei w maśle?