Coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem, telefonem, telewizorem. Skutkiem jest zespół suchego oka. Dotyka coraz więcej osób – w różnym wieku. Jakie są objawy?

Mając zespół suchego oka, pacjent odczuwa pieczenie, łzawienie i ból oczu, drżenie powiek, ma problemy z widzeniem. Jak informuje redakcja Rzeczpospolitej, według danych brytyjskiego towarzystwa optometrystów The College of Optometrist jeden na pięciu dorosłych badanych uważa, że jego wzrok pogorszył się w ciągu ostatnich czterech miesięcy, a jeden na trzech obwinia za to zbyt długi czas spędzany przed ekranem.

W Polsce na początku 2020 r. przebadano ponad 1400 osób w wieku 18–65 lat. Aż 90 proc. osób miało różne problemy ze wzrokiem i oczami, a u ponad 60 proc. zdiagnozowaną wadę wzroku. Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, która przeniosła nas do cyfrowej przestrzeni, ma również wpływ na problemy z oczami. Więcej czasu spędzamy w domu przy komputerze.

Osoby, które muszą pracować wiele godzin przed komputerem powinny co 20 minut popatrzeć na przedmiot oddalony o 6 metrów przez 20 sekund. To może pomóc oczom. Pracować należy przy świetle naturalnym, można również stosować kropelki nawilżające, co pomoże bezpośrednio na objawy suchego oka.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę