Zmęczone oczy od ciągłego patrzenia w monitor

Coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem, telefonem, telewizorem. Skutkiem jest zespół suchego oka. Dotyka coraz więcej osób – w różnym wieku. Jakie są objawy?

   

Mając zespół suchego oka, pacjent odczuwa pieczenie, łzawienie i ból oczu, drżenie powiek, ma problemy z widzeniem. Jak informuje redakcja Rzeczpospolitej, według danych brytyjskiego towarzystwa optometrystów The College of Optometrist jeden na pięciu dorosłych badanych uważa, że jego wzrok pogorszył się w ciągu ostatnich czterech miesięcy, a jeden na trzech obwinia za to zbyt długi czas spędzany przed ekranem.

W Polsce na początku 2020 r. przebadano ponad 1400 osób w wieku 18–65 lat. Aż 90 proc. osób miało różne problemy ze wzrokiem i oczami, a u ponad 60 proc. zdiagnozowaną wadę wzroku. Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, która przeniosła nas do cyfrowej przestrzeni, ma również wpływ na problemy z oczami. Więcej czasu spędzamy w domu przy komputerze.

Zobacz także:  Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia o zakażeniach w Polsce
   

Osoby, które muszą pracować wiele godzin przed komputerem powinny co 20 minut popatrzeć na przedmiot oddalony o 6 metrów przez 20 sekund. To może pomóc oczom. Pracować należy przy świetle naturalnym, można również stosować kropelki nawilżające, co pomoże bezpośrednio na objawy suchego oka.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

OBSERWUJ ShareInfo.pl na Google News