Za około dwa miesiące banki działające na terenie Polski będą musiały wprowadzić jeszcze więcej zabezpieczeń względem płatności kartą. Okazuje się, że klienci będą musieli wpisywać PIN nawet przy transakcjach w kwocie poniżej 50zł.

Bani odgórnie otrzymały zalecenie, aby wprowadzić jeszcze większe zabezpieczenia, jeśli chodzi o finanse swoich konsumentów. Spowodowane jest to wprowadzeniem dyrektywy PSD2. Jednym z jej punktów jest konieczność wpisywania przez posiadacza karty numeru PIN przy transakcjach zbliżeniowych, których kwota jest niższa, niż 50zł. Autoryzacji nie będą wymagały tylko cztery transakcje, zaś przy piątej będzie obowiązek wpisania kodu.

Co więcej, zabezpieczenie dotyczyć będzie maksymalnej kwoty pojedynczej transakcji zbliżeniowej – wynosić ona będzie 50 euro, czyli około 210 zł. Całkowita suma takich transakcji następujących po sobie nie będzie mogła z kolei przekroczyć 150 euro (640 zł), o ile nie będą one związane z płatnościami za parkingi i autostrady.

Restrykcje dotyczące wprowadzenia dyrektywy PSD2 dotkną ponadto logowania do bankowości online. W niektórych sytuacjach banki będą wymagały użycia ,,silnego uwierzytelnienia”, np. w postaci potwierdzenia swojej osobowości czytnikiem linii papilarnych. Tego typu sytuacje widoczne będą w przypadku logowania do banku za pomocą smartfona.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę