Zmiel i wrzuć do doniczki. Skrzydłokwiat będzie miał zatrzęsienie kwiatów

skrzydłokwiat
fot. screen Youtube / oldenburg.ru

Skrzydłokwiat to popularna roślina ozdobna, która urzeka charyzmatycznym wyglądem zwłaszcza w okresie kwitnienia. Niekiedy strajkuje, a kwiatów jest jak na lekarstwo. Poza tym sadzonka nie prezentuje się już tak elegancko. Ten problem przeważnie pojawia się zimą, gdy warunki w naszych pokojach nie służą doniczkowym kwiatom. Jak poradzić sobie z tym problemem i co zrobić, by skrzydłokwiat zakwitł na bogato? Poznaj zasady zimowej pielęgnacji tego okazu i zaaplikuj mu domową odżywkę powodującą wysyp nowych kwiatów.

REKLAMA

Czego potrzebuje skrzydłokwiat zimą? Najważniejsze zasady pielęgnacji

»Zimą podlewaj roślinę rzadziej – wystarczy raz na 7 dni, przegotowaną wodą.

»W okresie jesienno-zimowym skrzydłokwiatowi zapewnij dostęp do sporej ilości rozproszonego światła.

»W zimne dni nie narażaj go na przeciągi.

»Jeśli powietrze w danym pomieszczeniu jest nadmiernie suche wskutek ogrzewania, to cyklicznie zraszaj liście rośliny.

»W sezonie zimowym doniczka powinna stać w lokalu o temperaturze wynoszącej maksymalnie 18°C.

»Zimą przestań zasilać sadzonkę nawozami wieloskładnikowymi. Stosuj naturalne, własnoręcznie przyrządzone odżywki, ale z umiarem. Jesienią i zimą dokarmiaj okaz tylko raz na jakiś czas, rozwodnionymi nawozami.

REKLAMA

Skrzydłokwiat będzie miał zatrzęsienie kwiatów. Użyj ekologicznej odżywki

Jeśli roślina przestała kwitnąć, to najprawdopodobniej podczas pielęgnacji popełniłeś pewien błąd. Czy na pewno okaz ma wystarczająco dużo światła, aby zawiązać śliczne kwiaty? A może problem tkwi w nawadnianiu… . O ile skrzydłokwiat ma niedostatek wody albo gleba w doniczce jest ciągle mokra, roślina nie zakwitnie. Deficyt substancji odżywczych w ziemi również może odpowiadać za brak nowych kwiatów. Z tą zagwozdką poradzi sobie odżywka domowej roboty. Jak ją przygotować?

REKLAMA

Bazą specyfiku są łupiny orzechów ziemnych (arachidowych). Po schrupaniu smakowitej przekąski zostają nam łupiny, które przeważnie lądują na śmietniku. Przy najbliższej okazji musisz je zachować. Rozgnieć odpad za pomocą tłuczka albo zmiel w malakserze, a potem uzyskany proszek rozsyp na glebie w donicy z rośliną i regularnie nawadniaj sadzonkę. Łupiny fistaszków częściowo zatrzymają wodę w podłożu. Oprócz tego sukcesywnie będą uwalniały się z nich minerały, których skrzydłokwiat bardzo potrzebuje do tworzenia pąków kwiatowych.

REKLAMA

Czytaj też: Zrób to z fikusem benjamina, a przestanie gubić liście. Ekstra patent

Podziel się: