Żółte plamy na trawniku to wina przenawożenia. 1 trik i znikną

trawnik przenawożony
fot. screen Youtube / Haus und Garten Profi

Każdy z nas marzy o żywo zielonym trawniku. Niestety czasami przez pewne czynniki traci on pierwotną barwę i miejscami pojawiają się na nim brązowe czy żółte plamy wyglądające tandetnie. Wówczas zastanawiamy się, co zrobiliśmy źle?! Najprawdopodobniej trawnik został przenawożony. Ale spokojnie, z tym dylematem zmaga się wielu ogrodników, dbających o swoją murawę i już dawno znaleziono sposoby, by przywrócić jej pierwotny wygląd. Szkaradne plamy znikną, a teren ślicznie się zazieleni.

REKLAMA

Najczęstsze objawy przenawożenia trawnika:

– trawa rośnie bardzo opieszale lub nie rośnie wcale;
– końcówki źdźbeł trawy stają się brązowe lub żółte;
– system korzeniowy trawy jest krótszy;
– powierzchnię gleby pokrywa nikła warstwa;
substancji wyglądającej jak sól.

Jak zmniejszyć nadmiar nawozu i nadać trawie pożądany wygląd?

Obfite nawadnianie
Duża ilość wody rozrzedzi i wypłucze nadmiar nawozu z podłoża i tym samym stłumi jego niszczycielskie działanie. Najlepiej intensywne podlewaj trawnik przez kilka dni.

REKLAMA

Zwlekanie z koszeniem
Dłuższa trawa to większa fotosynteza, a w związku z tym zachodzi szybsza regeneracja trawy. Opóźnienie koszenia sprzyja jej odbudowie.

Wertykulacja
Proces ten ma jeden zasadniczy cel – sprawić, by grunt lepiej przyjmował wodę. Darń zostaje płytko nacinana, a nadmiarowa dawka nawozu – rozrzedzona. Dzięki temu prędzej opuszcza trawnik.

Uzupełnianie trawy poprzez dosiewanie
Jeśli w wyniku podania zbyt dużej ilości nawozu w niektórych miejscach na trawniku źdźbła obumarły, należałoby zasłonić luki, dosiewając trawę.

REKLAMA

Udostępnij: