REKLAMA
ShareInfo.plPoradyZrób 1 rzecz z marchewką. Jeśli zapomnisz, plony będą kiepskie

Zrób 1 rzecz z marchewką. Jeśli zapomnisz, plony będą kiepskie

marchew
fot. Pxhere

Prawie każdy, kto zakłada przydomowy warzywnik, oprócz buraków, sałaty czy ogórków, sieje również marchewkę. Jeśli zasadziłeś ją latem, to właśnie przyszedł czas na wykonanie ważnego zabiegu. Mamy na myśli obcinanie liści. Dzięki temu warzywo lepiej się ukorzeni. Sprawdź, kiedy i jak odpowiednio usunąć natkę, by zebrać okazałe i chrupiące plony.

REKLAMA

Dlaczego obcinanie natki marchewki jest tak ważne?

W kulinariach zazwyczaj używamy samego pomarańczowego korzenia, a nać traktujemy jak niepotrzebny odpad. Wybujałe liście pozbawiają korzenia pewnej ilości substancji pokarmowych, które przyswaja z ziemi. Gdy odetniemy zieloną część nadziemną w odpowiednim czasie, to warzywo pod ziemią wyrośnie zdrowe i równie dobrze się ukształtuje. Zabieg trzeba jednak wykonać w ściśle określonym terminie. Usuwając liście przy złej aurze, możemy wręcz zaszkodzić marchewce.

Odpowiedni termin ścinania natki marchewki

Dokładna pora usuwania zielonej części zależy głównie od tego, kiedy marchew została wysiana. Jeżeli na wiosnę, to nać należy odciąć latem. Trzeba jednak uważnie dopasować termin usuwania natki. O ile odłączysz ją od korzenia krótko przed upałami, to korzenie będą podatne na niesprzyjające warunki pogodowe (przesuszenie gleby) i najzwyczajniej w świecie zwiotczeją. Dużo mniej kłopotów przysparza odcinanie ulistnienia marchwi, którą zasiano np. w lipcu. Wówczas zabieg należy wykonać na przełomie lata i jesieni, gdy tropikalne upały nie są już przeszkodą, a gleba jest bardziej przesycona wodą. Pomarańczowe korzenie pozbawione natki mają lepszą wentylację. Nie są także przesuszone, więc zapełnisz skrzynki twardymi, soczystymi i chrupiącymi warzywami.

Jak wykonać zabieg we właściwy sposób?

Do ścinania natki najlepiej użyć sierpa. Jeśli go nie masz, to nic straconego. Sięgnij po ostry nóż kuchenny. Pamiętaj, aby rośliny nie ucinać zbyt nisko, bo inaczej korzenie nie będą miały możliwości, aby przyswajać światło. To może zakłócić przebieg fotosyntezy i wpłynąć niekorzystnie na wyczekiwane zbiory. Liście odcinaj na wysokości od kilku do maksymalnie 10 cm powyżej korzenia. Postaraj się wcale nie ruszać młodych listków, ale wszystko, co wyrasta nad nimi – utnij. Dzięki temu uporasz się ze zbędnym elementem rośliny, jednocześnie utrzymując korzeń przy życiu.

REKLAMA

Czytaj też: Uratuj zniszczone przez deszcz surfinie. Wystarczy 1 trik

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA