panele słoneczne na budynku
fot. Pixabay

Jeszcze kilkanaście lat temu panele fotowoltaiczne nie były tak popularne jak obecnie. To ekologiczny i oszczędny sposób, który opiera się na energii słonecznej. Jeżeli masz ten system, sprawdź, jak myć panele fotowoltaiczne efektywnie i bezpiecznie.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Korzystając z metodyki fotowoltaicznej nie tylko możemy zadbać o środowisko, ale także zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. A jak ogólnie działają panele fotowoltaiczne? Przemieniają energię słoneczną w energię elektryczną, z której później korzystamy w naszych mieszkaniach. Są złożone z ogniw fotowoltaicznych, dzięki którym możliwa jest modyfikacja energii. Przebiegający w nich proces nosi nazwę efektu fotowoltaicznego.

Energia, którą wyprodukuje panel, przebiega przez tzw. falownik, a następnie przeistacza się w prąd, który pobieramy potem z gniazdek. Z otrzymanej w ten sposób energii fotowoltaicznej możemy korzystać od razu lub gromadzić ją na „gorsze czasy” albo sprzedać.

Jak bezpiecznie czyścić panele fotowoltaiczne?

Panele słoneczne są instalowane tak, aby mógł sam czyścić je automatycznie deszcz. Niestety latem nie zawsze możemy liczyć na opady – pojawiają się też okresy suszy. Wtedy na panelach gromadzą się wszelkie zabrudzenia, które nie są neutralne dla instalacji (mogą negatywnie wpływać na ściąganie energii). Panele fotowoltaiczne pracują wydajnie tylko wtedy, gdy są całkowicie odsłonięte. Jak doprowadzić je do porządku?

Fachowcy radzą, aby do mycia paneli nie używać octu i mydła, za to chwalą specjalistyczne preparaty. Ponadto wyodrębnia się 2 metody ich czyszczenia.

Pierwsza – ręczna i druga – przy użyciu profesjonalnego robota (ten kosztuje nawet 30 tys. złotych!). Bez względu na wybrany sposób, warto pamiętać, aby instalację polerować jedynie zmiękczoną lub demineralizowaną wodą, a także właściwymi detergentami dedykowanymi do tego typu mycia. Nieumiejętnie czyszczone panele mogą ulec uszkodzeniu.

Do odświeżania należy używać gąbki albo miękkiej szczotki. Ultranowoczesne panele fotowoltaiczne zaopatrzone są w zraszacze, które działają w dwóch systemach, a więc nie trzeba ich myć ręcznie. To pewne rozwiązanie, które zmniejsza ryzyko niebezpiecznych incydentów.

Czytaj też: Sprytny i tani trik na wyczyszczenie klamki u drzwi. Sięgnij po produkt z kuchni

Fotowoltaika Toruń – postaw na sprawdzonego instalatora. Firma Hegon od lat dostarcza rozwiązania oparte na komponentach wysokiej jakości. Polecamy!
Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!