Zrób domowy środek do czyszczenia kuchni. Uniwersalny, tani i skuteczny

domowy środek do czyszczenia
fot. Pixabay

W sklepach znajdziemy mnóstwo środków do czyszczenia. Jednak są dość drogie i bardzo chemiczne. Dlatego zdradzimy wam jak własnoręcznie przygotować specyfik do czyszczenia kuchni. Jest naturalny, ma kompleksowe zastosowanie i zrobicie go z niewyszukanych składników.

REKLAMA

Jeżeli macie w szafce kilka środków do czyszczenia różnych powierzchni, pora to zmienić. Zamiast płynu antybakteryjnego, odświeżającego i odtłuszczającego od dziś wystarczy wam w kuchni jeden, samodzielnie sporządzony płyn. Można nim śmiało wyczyścić także powierzchnie, które mają bezpośredni kontakt z produktami spożywczymi.

Domowy środek do czyszczenia kuchni – jak go przygotować?

Przepis na domowy środek do czyszczenia jest niezwykle prosty. Poza tym szybko go też przygotujecie. Do butelki ze spryskiwaczem wlejcie 200 ml przegotowanej, chłodnej wody oraz 100 ml octu i taką samą ilość wódki bądź spirytusu. Ewentualnie możecie dodać parę kropel ulubionego aromatu. Butelkę z płynem wystarczy potem zakręcić i kilka razy silnie nią wstrząsnąć.

REKLAMA

Kilka wskazówek do przyrządzenia płynu

Niektórym nie odpowiada woń octu spirytusowego, więc możecie go zastąpić, chociażby octem jabłkowym. Dla zniwelowania aromatu octu warto również dodać kilka kropelek olejku eterycznego. Jeżeli go nie macie, dodajcie trochę aromatu do ciast, np. waniliowego lub pomarańczowego. Do domowego środka lepiej nie dolewajcie wody z kranu, bo na czyszczonej powierzchni może pozostać osad. Najlepiej użyjcie przegotowanej wody, opcjonalnie przefiltrowanej bądź destylowanej.

Spektrum działania domowego środka do czyszczenia

Za sprawą trzech kluczowych składników domowy specyfik do czyszczenia ma szeroki zakres działania. Ocet ma działanie dezynfekujące. Sprawnie usuwa tłuste zabrudzenia i jako kwas rozpuszcza osady z twardej wody. Natomiast alkohol rozpuszcza tłuszcz, doskonale nabłyszcza powierzchnie i działa dezynfekująco. Domowy płyn będzie miał przyjemny zapach dzięki olejkowi eterycznemu. Ponadto taki olejek w zależności od rodzaju, może mieć działanie przeciwbakteryjne (olejek z drzewa herbacianego, eukaliptusowy), odtłuszczające (olejek cytrynowy) czy odstraszające owady (olejek goździkowy).

REKLAMA

Podziel się: