płyn do płukania
fot. Pexels

Jeśli wydaje wam się, że płyny do płukania to najlepsze detergenty, jesteście w błędzie. Chociaż zmiękczają materiały i nadają im przyjemny zapach, to mogą szkodzić waszym pralkom i powodować alergie. Czym zastąpić płyn do płukania?

Mnóstwo ludzi używa płynów do płukania, ponieważ dzięki nim ubrania się nie elektryzują. Aczkolwiek działają one też negatywnie. W procesie produkcji dodaje się do nich konserwanty i syntetyczne związki chemiczne i zapachowe, które mogą przyczyniać się do powstawania alergii. Płynów lepiej nie stosować do zmiękczania ubrań outdoorowych i trekkingowych, bo wtedy odzież nie może odprowadzać wilgoci. Natomiast resztki płynów w dozownikach pralki sprzyjają powstawaniu pleśni i zmniejszają cyrkulację powietrza.

Zrób samodzielnie płyn do płukania ubrań

Co sprawia, że ubrania są szorstkie? Twarda woda. Zamiast sięgać po gotowe płyny do płukania, przygotuj go samodzielnie w domu. Ekologiczny i bezpieczny detergent będzie lepszy od tego ze sklepu.

Płyn z soli i sody oczyszczonej
Szklankę napełnij sodą do połowy, dodaj kilka filiżanek grubej soli morskiej, a także 20-30 kropli olejku eterycznego. Tak przygotowany preparat zamknij w szczelnym opakowaniu. Jeśli będziesz chciał zrobić pranie, użyj 2-3 łyżek detergentu.

Preparat z octu i sody oczyszczonej
Połącz ze sobą pół szklanki octu i 1,5 łyżeczki sody. Dodaj jeszcze kilka kropel olejku zapachowego. Takie proporcje wystarczą na jedno pranie.

Preparat z kwasku cytrynowego
Kontenerek napełnij wodą (220 ml), dodaj do niego parę kropel olejku eterycznego z drzewa herbacianego oraz 40 g kwasku cytrynowego. Na jedno pranie wystarczą 2-3 łyżki specyfiku.

Ocet do płukania tkanin
Ocet jest jednym z najtańszych płynów do płukania tkanin, który w dodatku sprawdza się najlepiej. Nie dość, że zmiękcza wodę, to przy okazji wypłukuje z materiałów pozostałości preparatów piorących. Zamiast płynu do płukania wlej do dozownika w pralce szklankę octu.

Co zamiast płynu do płukania? Patent na nieelektryzujące się tkaniny

Zamiennikiem płynu do płukania może być gliceryna. Wystarczy, że dodasz 2 łyżki tego produktu. Gliceryna sprawi, że ubrania łatwiej będzie prasować i dodatkowo zmiękczy wodę, przez co tkaniny nie będą się elektryzować. Możesz także wrzucić do pralki wraz z odzieżą kilka kulek wykonanych z folii aluminiowej. Wtedy ubrania również przestaną się elektryzować.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę