Kupiłeś bratki i chcesz je posadzić na balkonie? To świetny pomysł. Kwiatki te są doskonałą alternatywą dla popularnych pelargonii. A wybór kolorów jest naprawdę duży.
Bratek ogrodowy zaczyna kwitnąć już od przedwiośnia. Wydaje urocze barwne płatki, które cieszą oczy aż do początku lata. Z tej przyczyny jest wspaniałą dekoracją tarasu czy balkonu.
Jakie bratki przeznaczyć na balkon?
W rzeczywistości popularny bratek ogrodowy to krzyżówka trzech gatunków fiołków: rogatego, trójbarwnego i ałtajskiego. Zależnie od rodzaju może mieć płatki jedno- lub wielokolorowe. Ponadto różnią się one między sobą porą kwitnienia.
Gatunki wczesne rozwijają skrzydła od marca do czerwca. Z kolei kwitnienie odmian późnych kończy się w lipcu. Podczas wyboru tych roślin w sklepie, przyjrzyj się ich liściom. Nie kupuj takich z plamami, bo to świadczy o chorobie. Wybierz bratka, który ma dużą ilość nierozwiniętych jeszcze pąków. Nie nadają się rośliny, które już przekwitły.
Kiedy posadzić bratki na tarasie/balkonie?
Jeśli przyniosłeś już dorodne bratki do domu, powinieneś je zahartować, ponieważ rośliny rosły dotychczas w szklarniach i dobrze, aby przywykły do niższych temperatur. Kwiatki postaw w cichym i zabezpieczonym przed wiatrem miejscu na balkonie. Po kilku dniach możesz już przystąpić do przesadzania roślin do ostatecznych doniczek. Bratki są dość odporne na niskie temperatury i lekkie przymrozki nie powinny im zaszkodzić. Wobec tego możesz sadzić je już w marcu, a potem ustawić na tarasie czy balkonie.
Jakie warunki preferują bratki?
Gatunek ten nie ma znacznych wymagań glebowych. Najlepiej posadzić go na uniwersalnej ziemi ogrodowej lub takiej, która jest wykorzystywana do roślin balkonowych.
Bratki lubią zarówno słoneczne miejsca, jak i delikatny półcień. Aczkolwiek nie tolerują pełnego, mocnego słońca. Wtedy ich płatki mogą się przebarwić, a potem błyskawicznie opaść. Jeśli chodzi o nawadnianie, to bratki powinny mieć ciągle wilgotne podłoże, jednak nie znoszą przelania. Jeśli po zakupie kwiatki więdną, to pozwól im się zahartować. Nie podlewaj ich z myślą, że marnieją z powodu niedostatecznej ilości wody.
Przeczytaj też: Róża w doniczce zakwitnie jak szalona. Zastosuj 2 zasady pielęgnacji