róża
fot. Pixabay

Nie ma piękniejszej ozdoby niż róża w doniczce. Śmiało mogą sobie ją zafundować osoby, które nie mają nawet najmniejszego ogródka, a marzą o hodowli tej rośliny. Podpowiadamy, co zrobić, aby nie obumarła, a także systematyczne i hojnie zakwitała. Poznaj kilka wskazówek!

Róża w doniczce – jak ją pielęgnować?

Jeśli dopiero zamierzasz uprawiać różę w doniczce, sięgnij po jak najzdrowszy okaz. Taki ma jędrne i wyraziście zielone listki, a także sporą ilość pąków. Unikaj rośliny o suchych, poszarpanych liściach bez połysku, gdzie kwiatów lub ich zalążków jest jak na lekarstwo – taka róża nawet właściwie pielęgnowana nie rozwinie się idealnie.

Kiedy transportujesz ją do mieszkania, pilnuj, aby nie zmarzła – ona lubi ciepło. Nie lubi jednak przeciągów i skoków temperatury. Powinna mieć stały i bezgraniczny dostęp do światła słonecznego. Jeżeli zapewnisz róży drenaż w doniczce oraz będziesz ją często i obficie podlewać (minimum raz w tygodniu) odpłaci Ci się zdrowym i nienagannym wyglądem.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Róży lepiej nie ograniczaj. Mniej więcej co dwa lata musisz ją przesadzać do dużej doniczki – inaczej korzenie nie będą miały szansy swobodnie się rozwijać. Roślinę najlepiej przesadzaj w marcu. Nowa doniczka powinna być szersza i wyższa. Podczas każdego przesadzenia zmień podłoże na nowe – możesz wzbogacić je hydrożelem. Dodatkowe zabiegi, takie jak np. przycinanie, wykonaj przed zimą albo na wiosnę. Pęd utnij za liściem usytuowanym tuż przy uschniętym pąku. Różę wzmacniaj nawozami w płynie, ale nie za często (najlepiej w okresie kwitnięcia i tylko raz na 2-3 tygodnie).

Zobacz także: Przetrzyj tym liście storczyka. Roślina odzyska blask i odżyje


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę