Karpatka to ciasto parzone z masą budyniową, które uchodzi za prawdziwy specjał polskiego cukiernictwa. Sama nazwa oraz wygląd odnoszą się zresztą do polskich Karpat. Pofałdowana powierzchnia ciasta i masa budyniowa o charakterystycznym maślanym posmaku przywołują nam smaki dzieciństwa. Aby cieszyć się wyjątkowym deserem, który smakuje jak z najlepszej cukierni, przygotujcie go na podstawie tego przepisu. Ważne, aby podczas pieczenia nie otwierać drzwiczek piekarnika, bo inaczej nie uzyskacie „pagórkowatej” struktury.
Nie ma chyba bardziej efektownego ciasta niż karpatka. To urokliwy deser, który wspaniale wygląda na świątecznym stole. Niektórym wydaje się, że ten specjał jest czasochłonny i trudny w przygotowaniu, ale to niezupełnie prawda. Nasza receptura udowadnia jednak, że takie ciasto domowej roboty to łatwizna, a efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania.
Karpatka – doskonały przepis
Składniki:
Ciasto:
5 jajek małej lub średniej wielkości
125 g masła
szklanka mąki
szklanka wody
łyżeczka proszku do pieczenia
Krem:
1/4 szklanki cukru
2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru (każde po 40 g)
200 g miękkiego masła
750 ml mleka
oraz:
masło i mąka do formy
cukier puder do posypania
Wykonanie:
Masło rozpuszczamy w garnku, dolewamy wodę i zagotowujemy. Wsypujemy mąkę i krótko ucieramy masę drewnianą łyżką – powinna zgęstnieć i zrobić się gładka. Przekładamy ją do naczynia i czekamy, aż ostygnie. Później łączymy ją z jajkami i proszkiem do pieczenia, miksujemy, aż zrobi się gładka. Dzielimy ją na 2 części. Piekarnik rozgrzewamy do 200°C (góra i dół bez termoobiegu). Formę (dużą prostokątną) o wymiarach 25 × 36 cm smarujemy masłem i wykładamy papierem do pieczenia lub oprószamy mąką. Jedną część masy wykładamy łyżką na blachę, a potem przy użyciu płaskiej łopatki rozprowadzamy ciasto po formie. Łopatkę regularnie moczymy w ciepłej wodzie, aby masa się do niej nie przyklejała. Umieszczone na blasze ciasto pieczemy przez 20-25 minut, aż nabierze złotej barwy. W trakcie pieczenia nie otwieramy piekarnika, bo inaczej ciasto opadnie. Gdy się upiecze, wyjmujemy blachę i odstawiamy ją na kilka minut. Potem wykonujemy te same czynności na jeszcze jedną warstwę ciasta.
Krem budyniowy do karpatki
Z dwóch opakowań proszku budyniowego robimy budyń. W szklance mleka mieszamy proszek wraz z cukrem i wlewamy go później do gotującego się mleka. Wszystko szybko mieszamy do chwili, aż otrzymamy gładką konsystencję. Po zdjęciu z gazu studzimy. W czasie studzenia mieszamy krem, aby nie powstał kożuch. Miękkie masło ubijamy za pomocą miksera przez ok. 2 minuty. Puszysty produkt dodajemy po łyżce wystudzonego kremu, ubijamy ponownie na aksamitną i jasną masę. Rozsmarowujemy ją na jednej porcji ciasta (na pofalowanej stronie), przykrywamy kolejnym plackiem. Karpatkę odstawiamy w chłodne miejsce na 60 minut. Potem posypujemy ją cukrem pudrem.