Zupa fasolowa będzie palce lizać. Sekretem jest 1 trik i odpowiednia „wkładka”

zupa fasolowa
fot. screen Youtube / SmakowiteDania

Fasolową uwielbiamy za to, że znajduje się wszystko to, co lubimy – esencjonalny bulion, boczek, miękkie strączki i wiele przypraw. Na pewno chcielibyście, żeby kultowa zupa była jeszcze smaczniejsza i bardziej aromatyczna. Dodajcie do niej majeranek – ale wcześniej podprażcie go na suchej patelni. Efekt pozytywnie was zaskoczy.

REKLAMA

Zupę fasolową przyrządza się podobnie jak grochówkę. Jeśli natomiast chodzi o smak obu dań, to zdania są podzielone. Natomiast receptura jest prosta – trzeba tylko pamiętać o wcześniejszym namoczeniu warzywa strączkowego i przygotowaniu odpowiedniej „wkładki”. Warto sięgnąć po żeberka – zarówno surowe, jak i wędzone. Trochę boczku, pełnych aromatu przypraw i wyśmienity obiad może trafić na stół.

Pyszna i aromatyczna zupa fasolowa – przepis

Składniki:
ok. 150 g wędzonego boczku
250 g fasoli typu Piękny Jaś
3 ziemniaki
2 łyżki koncentratu pomidorowego
300-400 g świeżych żeberek
300 g wędzonych żeberek
kawałek selera
1 pietruszka
biała część pora
2 marchewki
łyżka oleju (opcjonalnie)
kminek, ziele angielskie, majeranek, liście laurowe
sól i pieprz

REKLAMA

Przygotowanie:
Dzień przed ugotowaniem zupy, namaczamy nasiona fasoli. Wrzucamy je do naczynia i zalewamy chłodną wodą. Odstawiamy na całą noc. W garnku umieszczamy żeberka podzielone na części i zalewamy delikatnym bulionem lub zimną wodą. Potem zagotowujemy na małej mocy ognia i usuwamy szumowiny. Dorzucamy kilka kulek ziela angielskiego i kilka liści laurowych. Włoszczyznę obieramy i przekładamy do zupy. Gotujemy ją na niedużym gazie. Gdy jarzyny i mięso zmiękną, wyjmujemy włoszczyznę z bulionu. Namoczoną fasolę odcedzamy i wrzucamy do zupy wraz z ziemniakami pokrojonymi w kostkę. Doprawiamy pieprzem i solą do smaku.

Boczek kroimy w kostkę, a potem wytapiamy go na suchej patelni. Jeżeli wędlina jest bardzo chuda, dolewamy trochę oleju, by zapobiec przypalaniu się skwarek. Na końcu dodajemy boczek do zupy. Na małej patelni podprażamy przez chwilę łyżeczkę majeranku, a gdy poczujemy jego aromat, przekładamy go do garnka. Gdy fasola dobrze zmięknie, dodajemy do zupy koncentrat pomidorowy i ewentualnie więcej przypraw. Podajemy ją z kromką pieczywa.

REKLAMA

Wskazówka
Boczek można zamienić na kiełbasę, najlepiej podsuszoną lub wędzoną – nada zupie wspaniałego aromatu.

Podziel się: