REKLAMA

Psy zagryzły seniorkę w Anglii
fot. Mattías Gambetta
Creative Commons Attribution 3.0

68-letnia kobieta została zagryziona przez dwa psy jednej z tzw. ras agresywnych – najprawdopodobniej American XL Bully. Do tragedii doszło na oczach wnuka kobiety. Trzy dni wcześniej w Anglii – gdzie rozegrał się dramat – weszły w życie przepisy zakazujące posiadania psów tej rasy.

REKLAMA

Informację o tym, że ataku dokonały psy rasy American XL Bully podał w niedzielę wieczorem brytyjski „The Sun”. Policja jeszcze nie potwierdziła, że to właśnie o czworonogi tej rasy chodzi.

Jak przekazała brytyjska gazeta – wszystko wskazuje na to, że właściciel dwóch potężnych psów nie wystąpił o zwolnienie z zakazu posiadania czworonogów tej rasy. Właściciel nie ma też ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

REKLAMA

Do zdarzenia doszło w miejscowości Jaywick na wschodnim wybrzeżu Anglii. Psy zaatakowały 68-letnią babcie, która odwiedzała swojego wnuka. Kobieta została rozszarpana na oczach 11-latka.

68-latka zagryziona przez ogromne psy na oczach 11-letniego wnuka. Posiadanie tej rasy jest w Anglii i Walii zabronione!

Zaledwie na trzy dni przed tragedią w Anglii i Walii weszły w życie przepisy, które zakazują posiadania psów rasy American XL Bully. Od czwartku jest to nielegalne, chyba że przed końcem stycznia właściciel czworonoga zgłosił wniosek o specjalne zezwolenie.

REKLAMA

Właściciele zwolnieni z zakazu muszą zadbać jednak, aby ich psy były wykastrowane, objęte ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej i miały wszczepiony mikroczip. W miejscach publicznych takie psy mogą chodzić tylko w kagańcu i na smyczy. Według brytyjskiego ministerstwa środowiska, zwolnienie z zakazu uzyskali właściciele ponad 35 tys. psów tej rasy.

Przed wejściem w życie zakazu populacja American XL Bully wynosiła ponad od 50 tys. do 100 tys. osobników. Właścicielom czworonogów, którzy nie uzyskali zezwolenia na dalsze ich posiadanie, grozi odebranie psa w celu uśpienia i nieokreślonej wysokości grzywna. Jeśli pies zaatakuje człowieka, właściciel może trafić do więzienia.

REKLAMA

Do stworzenia rasy American XL Bully w latach 80. XX wieku posłużyły głównie psy rasy pitbulterrier. Samce mogą osiągać nawet 60 kg wagi.

REKLAMA