budowa domu
fot. Unsplash

Rząd cały czas promuje swój program nowej wizji naszego kraju po pandamii – tzw. „Polski Ład”. Część ustaleń, które zakładali rządzący została już przyjęta. Tymczasem media dotarły do interesujących przepisów, które mają dopiero wejść w życie. Jeden z nich zakłada, że za budowę domu – który nie będzie służył zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych – grozi kara do 8 lat więzieni!

Polski Ład to programu PiSu, który ma na celu nieco odmienić obraz polskiej ekonomii. Zakłada wprowadzenie szeregu regulacji, deregulacji i zmian w systemie podatkowym. Rządzący twierdzą, że na Polskim Ładzie skorzysta 90% Polaków. Nie trudno policzyć, że pozostałe 10% będzie musiało na tym istotnie ucierpieć.

Bardzo dużą uwagę w programie Polskiego Ładu przywiązano do kwestii mieszkaniowej. Program zakłada, m.in. dofinansowanie do wkładu własnego dla młodych rodzin oraz bezpłatne projekty mieszkań – z utworzonej państwowej bazy projektów – do 70 mkw., które będzie można nieodpłatnie wykorzystać do budowy własnych czterech kątów.

W związku z tym – w kwestii domów bez pozwolenia do 70 mkw. – znalazł się także dość kontrowersyjny przepis. Domy bez pozwolenia będzie można budować wyłącznie na użytek własny. Oznacza to, że deweloperzy nie będą mogli korzystać z tego przywileju. Komuś, kto chciałby czerpać korzyści z budowania takich domów, będą groziły poważne konsekwencje – do 8 lat więzienia.

Problem w tym, że taki przepis będzie nie tylko przeszkodą dla przedsiębiorczości, ale jest na tyle niejasny, że rykoszetem mogą ucierpieć na tym ludzie, którzy zamierzają wybudować taki dom, np. dla swoich dzieci. Czy jest to budowa „na własne potrzeby”. No właśnie. Nie wiadomo – zależy jak to pojęcie zostanie zinterpretowane. Bubel prawny dotyczy także specjalistów – np. murarzy, etc. – którzy będą brali udział w budowie takiego domu. Można przecież dowieść, że nie budowali go na własne potrzeby…

Dodatkowo, z ustawy zniknął przepis, który ograniczał przestrzeń użytkową „domu do 70 mkw”, do 90 mkw. Oznacza to, że w świetle nowych przepisów, będzie można postawić dom, którego metraż może wynieść nawet 200 mkw – 70 mkw na parterze, 70 mkw na I piętrze oraz… antresola, która nie wlicza się do metrażu.

Źródło: biznes.radiozet.pl

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę