Rosjanie zatopią Chersoń? Zaminowali Kachowską Elektrownię Wodną
fot. Pixabay

Po udanej kontrofensywie w Donbasie Ukraińcy wypychają Rosjan z prawego brzegu Dniepru, aby dotrzeć do Chersonia. Jeśli wojska inwazyjne dalej będą zmuszone cofać się pod naporem kontrofensywy, Rosjanie mogą wywołać… powódź! W czwartek wieczorem doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak poinformował, że wojska okupacyjne zaminowały tamę elektrowni wodnej w Kachowce. Ukraińcy ostrzegają, iż jeśli dojdzie do wysadzenia tamy, może to spowodować poważną katastrofę.

Kiedy na początku wojny Ukraińcy wycofywali się pod naporem pierwszej fali inwazji z południa, wysadzali mosty na rzekach. To utrudniało dalszy postęp najeźdźczej ofensywy. Teraz w podobnej sytuacji są Rosjanie, ale mogą posunąć się o wiele dalej, niż tylko do wysadzenia kilku mostów, które zapewne i tak nie zostało już wiele, a przeprawy ukraińskich wojsk może nie powstrzymać.

„Rosja przygotowuje katastrofę w kachowskiej elektrowni wodnej na Dnieprze, zaminowując zaporę i transformatory” – oświadczył w czwartek 20 października Mychajło Podolak z biura prezydenta Ukrainy, cytowany przez „Fakt”.

Rosjanie wysadzą tamę na Dnieprze? Woda może zatopić 80 miejscowości, w tym Chersoń

Podolak opisał również na Twitterze „prawdziwy plan Surowikina” – dowódcy rosyjskich wojsk okupacyjnych. Doradca prezydenta Zełeńskiego opisał go w trzech punktach. Pierwszy zakłada zaminowanie zapory wodnej i transformatorów elektrowni w Kachowce – co się już stało. Po drugie, przymusowa deportacja Ukraińców, przesiedlenie „nielojalnych mieszkańców” do Rosji – co dzieje się na naszych oczach. Trzeci, najstraszniejszy punkt rzekomego planu Surowikina, to zatopienie całego okolicznego terytorium, co ma „powstrzymać ukraińską kontrofensywę i zablokować swój odwrót”.

Jak przekazała agencja Interfax-Ukraina – prezydent Wołodymyr Zełeński, podczas wystąpienia online na szczycie Unii Europejskiej, przekazał, że Ukraińcy posiadają informację o zaminowaniu przez Rosjan Kachowskiej Elektrowni Wodnej. Dodał, że jeśli siły najeźdźcze zdecydują się przerwać tamę, utrzymującą Zbiornik Kachowski, w strefie zalania znajdzie się ponad 80 miejscowości – w tym Chersoń. W związku z tym zaapelował o pomoc międzynarodową.

„Według naszych informacji Rosja już przygotowała wszystko, by przeprowadzić ten zamach terrorystyczny. Ukraińskich pracowników wyrzucono z kachowskiej elektrowni, są tam tylko rosyjscy obywatele. Całkowicie kontrolują elektrownię” – powiedział Zełenski, cytowany przez Interfax-Ukraina. „Ten rosyjski atak terrorystyczny może pozostawić elektrownię atomową w Zaporożu bez wody do chłodzenia, ponieważ woda dla elektrowni jest pobierana ze Zbiornika Kachowskiego”.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!