Kapusta kiszona pasuje do wielu dań. Bez niej nie powstałaby kultowa kwaśnica czy bigos, a wiele surówek straciłoby smak. W związku z tym każdy domowy kucharz powinien mieć w spiżarni ten przetwór. Oczywiście można gotową kiszoną kapustę kupić w sklepie, ale dzisiejszy przepis domową kiszonkę jest tak łatwy i szybki, że grzechem byłoby z niego nie skorzystać.
Kapustę kiszoną zrobi każdy. Z prostą recepturą specjał na pewno się uda
Kiszona kapusta ma przyjemny kwaskowaty smak, więc doskonale pasuje do wielu potraw. Warto wprowadzić ją do diety, ale nie tylko zważywszy na walory smakowe. Kiszonka jest niskokaloryczna, zawiera mnóstwo witamin, błonnika pokarmowego i ogranicza działanie kwasów żołądkowych, więc czujemy się lepiej. Jednak nie można jeść jej bez ograniczeń. Przetwór jest źródłem sodu (soli), więc powinny uważać na niego szczególnie osoby z nadciśnieniem tętniczym. Nie pozostaje więc nic innego jak zabrać się za szatkowanie.
Do przyrządzenia tej kiszonki będzie ci potrzebna woda z gotowania kartofli. Użyj świeżej i w miarę ciepłej wody po odcedzeniu pyrek. Możesz więc połączyć kiszenie kapusty z gotowaniem obiadu.
Jak ekspresowo ukisić kapustę? Poznaj prostą recepturę
Składniki:
2 małe marchewki
1 nieduża główka białej kapusty
1 łyżeczka pieprzu
1 łyżeczka kminku
2 łyżki soli
woda z gotowania ziemniaków
liście laurowe (po 1 na każdy słoik z kapustą)
Sposób przygotowania:
Kapustę myjemy, a potem drobno szatkujemy. Głąb możemy przed czasem wyciąć. Ten element warzywa nie pójdzie do słoików.
Marchewkę myjemy, obieramy i ścieramy na grubych oczkach tarki. Oba rozdrobnione składniki przekładamy do jednego sporego naczynia. Zagniatamy warzywa z solą, kminkiem i pieprzem. Odstawiamy na pewien czas, aby kapusta uwolniła sok, który potem odsączamy.
Kapustę z marchewką umieszczamy w wyparzonych i suchych słoikach, później pojemniki uzupełniamy płynem z gotowania kartofli tak, aby w pełni przysłonił kiszonkę.
Na końcu do każdego naczynia wciskamy po 1 listku laurowym. Zakręcamy szkło i odkładamy mieszankę w ciemne miejsca na kilka dni. Warzywo powinno się ukisić już po około tygodniu. Wówczas możesz odkręcić jedno naczynie, skosztować odrobiny kapusty i ocenić, czy jest już odpowiednio kwaskowa.
Tej jesieni przygotuj też buraczki do słoików i grzybki marynowane.