Choroby Hashimoto nie da się wyleczyć, ale dietą można znacząco złagodzić jej objawy. Z uwagi na fakt, iż w trakcie choroby perystaltyka jelit jest nieco spowolniona, należy włączyć do menu produkty bogate w błonnik. Znajdziemy go m.in. w produktach pełnoziarnistych, w bananach, jabłkach czy burakach. Buraki zresztą mają w sobie potężny arsenał substancji antyoksydacyjnych., których zadaniem jest zwalczanie wolnych rodników i działanie przeciwzapalne.
Kluczowe znaczenie w leczeniu chorób autoimmunologicznych (takich jak Hashimoto), ma też odbudowa równowagi flory bakteryjnej w jelitach i poprawa ich szczelności. Warto sięgnąć zatem po kiszone warzywa i fermentowane produkty mleczne, bowiem zawierają one korzystne dla jelit bakterie kwasu mlekowego.
W diecie dla tarczycy ważne jest ponadto dostarczanie sobie tłuszczu dobrej jakości, ponieważ bierze on czynny udział w produkcji hormonów. Najważniejszym składnikiem tłuszczu są kwasy tłuszczowe omega-3. Ich głównym zadaniem jest łagodzenie stanów zapalnych. Znajdziemy je w oleju lnianym, orzechach włoskich, tłustych rybach morskich i awokado. Ponadto warto zastąpić poranną kawę ciepłą wodą z sokiem z cytryny – już po kilku dniach zauważymy różnice w samopoczuciu. Do codziennej wody z cytryną można dodać plasterek lub dwa imbiru, który działa rozgrzewająco.