REKLAMA
ShareInfo.plCiekawostkiWitamina D niezbędna zimą. Jakie są objawy niedoboru?

Witamina D niezbędna zimą. Jakie są objawy niedoboru?

REKLAMA

Odpowiednie stężenie witaminy D sprawia, że nasze kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej witaminy odpowiada również za sprawne funkcjonujący układ krążenia, szczupłą sylwetkę, zmniejsza ponadto ryzyko rozwoju raka. Witamina ta jest niezbędna dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Zimą wymaga jednak suplementacji. Jaki wpływa na nas witamina D, jakie są przyczyny oraz skutki jej niedoboru?

Witamina D jest unikatowa, bowiem to hormon steroidowy produkowany z cholesterolu w momencie, kiedy skóra zostaje wystawiona na promienie słoneczne. Dlatego też witamina ta często określana jest jako „słoneczna”. Jest dość odporna na działanie podwyższonej temperatury. Nie ulega rozpadowi w czasie długotrwałego przechowywania, o ile zostaną zapewnione odpowiednie warunki, m.in. brak ekspozycji na promieniowanie UV. By powstała właściwa ilość witaminy D w organizmie, wystarczy 20-minutowy spacer po słońcu.

Witamina D jest odpowiedzialna za prawidłowy rozwój i mineralizację kości. Pełni także istotną funkcję w regulacji gospodarki wapniowo-fosforowej. Zwiększa wchłanianie tych pierwiastków z przewodu pokarmowego oraz wyrównuje ich ewentualny nieprawidłowy stosunek. Niezbędna jest w procesach kostnienia i w powstawaniu związków potrzebnych do budowy kości. Witamina D utrzymuje właściwe stężenie wapnia we krwi, zwiększając wchłanianie w jelitach wapnia, fosforu, a także hamuje nadmierne wydalanie z organizmu powyższych pierwiastków. Ponadto wpływa korzystnie na system nerwowy i na prace mięśni, w tym serca, zmniejsza stany zapalne skóry, jest niezbędna do optymalnego formowania układu szkieletowego. Jest jednym z ważnych czynników zwiększających odporność organizmu. To tylko kilka z funkcji, jakie witamina D pełni w organizmie. Aby mogła je jednak prawidłowo realizować, musi być dostarczana do organizmu w odpowiednich dawkach. Zarówno jej nadmiar, jak i niedobór może zaszkodzić. Do przedawkowania witaminy D dochodzi najczęściej w wyniku przyjęcia w nadmiarze preparatów witaminowo-mineralnych. Wśród objawów związanych z jej przedawkowaniem wymienia się m.in.: utratę apetytu, nudności, osłabienie, częste oddawanie moczu. Niedobór witaminy D przejawia się natomiast bólami kostno-mięśniowymi, bezsennością, chorobami przyzębia, niesmakiem i pieczeniem w jamie ustnej i gardle.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
ShareInfo.pl
Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA