Proziaki to pyszne placki, które wielu osobom kojarzą z wakacjami u dziadków na wsi, gdzie zazwyczaj pieczono je w kuchni na piecu kaflowym.
Placki te swoją nazwę zawdzięczają podstawowemu produktowi, czyli „prozie” – tak mówiono na sodę oczyszczoną na Podkarpaciu. Chociaż największe uznanie zyskały właśnie w tym regionie Polski, to popularne są także w innych częściach kraju.
Proziaki świetnie smakują zarówno na słono, jak i na słodko. Można wzbogacać je o różne ulubione składniki – dodając je wprost do masy. Fantastycznymi dodatkami do nich są: marmolada, masło, konfitura, mleko lub twaróg, który nadaje im wyjątkowej konsystencji. Placki są proste w wykonaniu, co można sprawdzić, testując poniższy przepis.
Tradycyjne proziaki – przepis
Składniki:
1 średnie jajko
1 szklanka maślanki
500 gramów mąki pszennej
pół łyżeczki cukru
pół płaskiej łyżeczki soli
1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
Przygotowanie:
Do naczynia przesiewamy 500 g mąki połączonej z solą i sodą oczyszczoną. Wlewamy szklankę maślanki, dodajemy jajko i cukier. Mieszamy masę za pomocą drewnianej łyżki. Gdy uzyska ona jednolitą teksturę, przestajemy ją zagniatać. Ciasto przekładamy na oprószony mąką blat i wałkujemy na ok. 1 cm grubości. Wykrawamy z niego kółka (np. szklanką), po czym zakrywamy je ściereczką i odstawiamy na kwadrans. Placki smażymy na suchej patelni z grubym dnem. Gdy ładnie się przyrumienią z obu stron, to znaczy, że są gotowe.