Rogale świętomarcińskie to tradycyjny przysmak rodem z Poznania. Unikalnego smaku nadaje mu biały mak, który znajduje się w jego wnętrzu. Sprawdź ponad 150-letni przepis i ciesz się smakiem rogala we własnym domu.
Przyrządzenie deseru wprost z Wielkopolski jest czasochłonne i wymaga trochę pracy, lecz efekt wart jest podjęcia trudu. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji skosztować tego regionalnego specjału – koniecznie to nadrób. Jednak racz się nim z umiarem – rogal jest bogaty w kalorie (jedna sztuka może mieć ich nawet 1000!).
Przepis na rogale świętomarcińskie
Do przepisu przygotuj ulubioną polewę lub lukier, a także dodatkową porcję skórki pomarańczowej i mielonych migdałów, ponieważ przydadzą się one do posypania smakołyków.
Składniki:
Na ciasto półfrancuskie:
1 jajo
4 szklanki mąki pszennej
200 g miękkiego masła
opakowanie drożdży instant
3 łyżki cukru
1 szklanka ciepłego mleka
szczypta soli
pół laski wanilii
Na nadzienie:
150 g łuskanych orzechów włoskich
300 g białego maku
100 g masy marcepanowej
1 jajo
5 łyżek zmielonych migdałów
1 łyżka miodu
¾ szklanki cukru pudru
4 podłużne pokruszone biszkopty
3 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
70 g suszonych daktyli
3 łyżki śmietany kremówki
70 g suszonych fig
Jak zrobić rogale świętomarcińskie?
Wykonanie:
Do dużej miski wysyp mąkę, cukier, drożdże, sól, a potem wszystko wymieszaj. Z laski wanilii wybierz nasiona i dodaj je do ciepłego mleka. Zamieszaj, a potem połącz masę z mąką. Ugniataj do chwili, aż składniki się połączą. Dodaj 2 łyżki roztopionego masła i zagnieć ciasto. Przykryj je folią spożywczą i włóż na godzinę do chłodziarki.
Schłodzone ciasto przełóż na stolnicę podsypaną mąką, rozwałkuj na prostokąt (wymiary ok. 30×15 cm). Posmaruj go niewielką warstwą masła, a potem złóż na pół w taki sposób, aby tłuszcz znalazł się w środku. Raz jeszcze rozwałkuj, a następnie schowaj ciasto do lodówki na ok. 45 minut. Czynność powtarzaj jeszcze minimum trzy razy. Po ostatnim rozwałkowaniu okryj ciasto folią spożywczą i wstaw do lodówki na co najmniej 4 godziny.
Przygotuj nadzienie. Figi, orzechy i mak połącz w misce, zalej wrzątkiem i odstaw na 30 minut. Odsącz na gęstym sicie, mak możesz odsączyć także przy użyciu gazy. Wszystko zmiel wraz z daktylami za pomocą maszynki o drobnym sitku.
W naczyniu zmiksuj ze sobą marcepan, cukier puder i śmietanę. Dodawaj partiami masę makową, rozkruszone biszkopty i posiekaną skórkę z pomarańczy. Białka ubij na sztywno i ostrożnie zmieszaj je z resztą nadzienia, a następnie żółtka połącz z mlekiem i odstaw. Wyjmij ciasto z chłodziarki i odstaw na kwadrans.
Piec rozgrzej do temp. 180°C. Ciasto rozwałkuj na prostokąt (wymiary 60×30 cm) i pokrój na niewielkie prostokąty. Umieść na nich nadzienie i zawiń. Gotowe rogale ułóż w sporych odstępach na blasze wyścielonej papierem do pieczenia, a potem okryj je ściereczką i odstaw na ok. 40 min do wyrośnięcia. Wierzch rogali posmaruj mieszanką jajka i mleka, a na koniec wstaw blachę do piekarnika. Piecz ok. 25 minut, aż ciasto będzie mocno zarumienione. Gdy rogale ostygną, udekoruj je polewą lub lukrem i posyp skórką pomarańczową oraz posiekanymi migdałami.