Zarówno konfitura, jak i dżem, bardzo często podawane są do stołu podczas śniadania bądź kolacji. Choć wydaje się, że oprócz nazwy nie ma między nimi żadnej innej różnicy, to prawda jest zupełnie inna. Konfitura jest od dżemu słodsza i do jej przygotowania potrzeba znacznie więcej owoców.
Świeża kajzerka posmarowana solidną warstwą masła z dodatkiem świeżego dżemu albo konfitury to dla wielu osób śniadanie idealne. Niektórzy decydują się na własnoręczne przyrządzenie konfitur lub dżemów, ponieważ uważają, że domowe przetwory są zdrowsze i smaczniejsze od tych ze sklepu.
Dżem i konfitura – jakie są pomiędzy nimi różnice?
Najważniejsza różnica to oczywiście zawartość owoców w obydwu przetworach. Konfitura w 100 g powinna zawierać minimum 50 g świeżych owoców. Poza tym w konfiturze wyłącznym konserwantem stosowanym do wydłużenia przydatności do spożycia jest cukier, dlatego najczęściej poddaje się ją dodatkowej pasteryzacji w celu zwiększenia jej trwałości. Do jej wykonania należy użyć owoców dojrzałych i takich bez uszkodzeń, dlatego przed umieszczeniem ich w garnku, warto precyzyjnie obejrzeć je ze wszystkich stron. Muszą być także bardzo słodkie.
Charakterystyka dżemu
W dżemie natomiast jest o wiele mniej owoców – na 100 g cukru przypada ich średnio 25 g. To bardzo mało. Z tego powodu dżem w porównaniu z konfiturą uchodzi za produkt gorszy jakościowo. Ponadto do dżemów zazwyczaj dodaje się substancje zagęszczające, takie jak agar czy żelatyna, bo poprzez niewystarczającą ilość owoców trudno jest otrzymać odpowiednią konsystencję. Jeszcze jedna cecha odróżnia dżem od konfitury. Dżemy są bowiem delikatniejsze w smaku, więc są idealne dla ludzi, którzy mają bardzo wyczulone na słodycz kubki smakowe.