Przepis na makowiec japoński jest niezwykle prosty i szybki. To wszystko za sprawą gotowej masy makowej, której użyjemy. Jak zatem przygotować pyszne ciasto na świąteczny stół, które zachwyci gości? Wyjaśniamy krok po kroku.
Makowiec japoński – ciasto, które pokocha cała rodzina
Gdy nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, smakołyki takie jak jabłecznik, karpatka czy tiramisu odchodzą w zapomnienie, a ich miejsce zajmuje sernik, piernik albo makowiec. Ten ostatni powinien obowiązkowo znaleźć się w naszym spisie świątecznych deserów. Jednak może on gościć w naszym domu znacznie częściej.
Makowiec składa się oczywiście z masy makowej, jajek, wielu różnorodnych bakalii oraz jabłek. Podczas przyrządzania ciasta nie można zapomnieć o pewnej ważnej kwestii. Jeśli ją zbagatelizujemy, wtedy większość ciężkich składników opadnie na dno foremki, co może prowadzić do powstania zakalca. Sprawdźcie, co zrobić, aby tak się nie stało.
Makowiec japoński – receptura z gotową masą makową
Składniki:
7 soczystych jabłek
puszka gotowej masy makowej (ok. 800 g)
50 g orzechów włoskich
50 g skórki pomarańczowej kandyzowanej
7 jajek
50 g suszonych moreli
50 g migdałów
50 g rodzynek
3 łyżki oleju rzepakowego
100 g suchej kaszy manny
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Sposób przygotowania:
Zacznij od przygotowania składników – obierz jabłka, usuń z nich gniazda nasienne i zetrzyj na grubych oczkach tarki. Bakalie posiekaj. Białka oddziel od żółtek i solidnie ubij je na sztywno. W dużym naczyniu połącz masę makową z kaszą manną, żółtkami, proszkiem do pieczenia i olejem.
Później dodaj ubite białka. To ważny etap, gdyż porządnie ubite białka sprawią, że wypiek będzie odpowiednio napowietrzony. Trzeba ją jednak dodawać stopniowo – pierwsza porcja trochę rozluźni masę, natomiast pozostałe utrzymają puszystość ciasta. Uwaga: białka wmieszaj bardzo ostrożnie przy pomocy szpatułki, jednocześnie staraj się wtłoczyć dużo powietrza. Na końcu wrzuć bakalie i jabłka, a następnie wszystko ponownie delikatnie wymieszaj.
Tak przygotowaną masę przełóż do blachy wyścielonej pergaminem i piecz w 180°C przez 60 minut. Gotowy wypiek możesz pozostawić bez dekoracji. Jeśli jednak chcesz, aby makowiec prezentował się jeszcze lepiej, zrób apetyczną polewę czekoladową, bądź lukier. Sprawdzi się także prosta posypka z cukru pudru.