W święta Wielkanocne na wielu stołach zagoszczą jajka. Co roku część osób wciąż nie do końca wie, jak gotować jajka, aby nie pękały, a także, jak można je pomalować? Dziś wszystko wam wyjaśnimy i podpowiemy też, czy jajeczne dania można zamrozić.
Jak gotować jajka, aby nie pękały i łatwo się obierały?
Przede wszystkim włóżmy je do zimnej wody. Za sprawą stopniowego jej podgrzewania ich skorupka nie pęknie. Nie zaszkodzi też dodanie do gotującej się wody z jajkami łyżeczki soli – to sprawi, że skorupka w trakcie obierania łatwiej zejdzie.
Jak zabarwić jajka łupinami z cebuli lub kurkumą?
Łupiny cebuli potrafią znakomicie poprawić wygląd wielkanocnych jajek. Łupiny umieszczamy w garnku i zalewamy chłodną wodą. Powoli zagotowujemy i pozostawiamy na małej mocy ognia przez kilka minut. Następnie do takiego wywaru wkładamy jajka i gotujemy. Po kilku minutach skorupka stanie się ciemnobrązowa.
Do „barwienia” jajek możemy też wykorzystać kurkumę. Wystarczy, że do garnka z wodą, w którym będziemy gotować jajka, dodamy ok. 4-5 łyżek tej przyprawy, trochę soli i ocet. W takiej mieszance gotujemy jajka przez kilka minut. Po tym czasie odstawiamy je z palnika i pozostawiamy w wodzie na 2 godziny. Barwa będzie mocno żółta.
Identycznym sposobem możemy zmienić kolor jajek za pomocą szpinaku, borówek amerykańskich, czerwonej kapusty czy buraka. Wystarczy, że włożymy jajka do wody, w której będzie jeden z dodatków – wówczas skorupki nabiorą oczekiwanej przez nas barwy – zielonej, niebieskiej czy czerwonej.
Czy jajka można mrozić?
To temat dość sporny. W wielu książkach kucharskich znajdziemy informacje, że jajka można mrozić, ale wyłącznie surowe i pozbawione skorupek. Ponadto najlepiej zamrażać osobno żółtka i białka. Powinno to zainteresować zwłaszcza osoby, które często robią domowe wypieki. Same białka można później z łatwością odmrozić i przygotować np. bezę. Jeśli zaś chodzi o jajka ugotowane z dodatkiem majonezu lub innego farszu – takich nie należy mrozić.