Czasami zdarza się, że całkiem niedawno ugotowana zupa kwaśnieje. Niestety takie danie nadaje się już tylko do wyrzucenia, a my w ostateczności tracimy czas i pieniądze. A czy wiecie, co zrobić, aby uniknąć tego problemu? Dzięki tej prostej sztuczce przygotowana zupa nie skwaśnieje tak szybko, a wy nie będziecie stratni.
Dlaczego zupa robi się kwaśna?
Niektórzy przyrządzają zupę wieczorem, aby następnego dnia móc sięgnąć po gotowe danie. Często też zostawiamy gorącą potrawę na całą noc w ciepłym miejscu pod przykrywką, a rankiem okazuje się, że ma kwaskowaty posmak.
To normalne, że zupa trzymana przez dłuższy czas w niewłaściwych warunkach po prostu kwaśnieje. Zresztą, jeśli przykryjemy gorące danie, wtedy ograniczymy dostęp powietrza, co także przyspieszy proces psucia się.
Jak zapobiec kwaśnieniu zupy?
Pokrywkę najlepiej zastąpić czystą, suchą ściereczką kuchenną, która umożliwi cyrkulację powietrza i ochroni zupę np. przed dostępem muszek owocówek. Poza tym przestudzoną potrawę powinniśmy włożyć do chłodziarki, dzięki czemu przedłużymy jej trwałość.
Zupa może także popsuć się wskutek użycia miernej jakości składników. Dlatego przed przyrządzaniem posiłku warto nabyć świeże, wysokiej jakości produkty. Nadpsute warzywa i owoce absolutnie się nie nadają. Ponadto wszystkie naczynia, które mają kontakt z potrawą, muszą być czyste. Niedokładnie umyty garnek lub czerpak, także niekorzystnie wpływają na jakość dania.
Jak mrozić zupę?
Zupę można zamrozić, ale najlepiej zrobić to zanim zabielimy ją śmietaną, dodamy jajka, makaron czy ryż. Powinniśmy przełożyć danie do pojemnika bądź woreczka zdatnego do mrożenia. Zupę można trzymać w zamrażalniku nie dłużej niż 4 tygodnie.