Dziś polecamy wam bezbłędny przepis Karola Okrasy na wyborne paszteciki do barszczu. Nie są trudne w wykonaniu, a ich smak zachwyca. Mistrz kuchni swe dzieło wyrabia z ciasta drożdżowego, natomiast farsz powstaje z leśnych grzybów i gotowanej soczewicy. Nie ma lepszego dodatku do świątecznej zupy.
Do pasztecików pasuje dowolne nadzienie. Można przygotować je z kiszonej kapusty i pieczarek lub suszonych grzybów. Jednak Okrasa farsz robi zupełnie inaczej.
Aby ciasto drożdżowe dobrze wyrosło, powinniśmy zwrócić uwagę na temperaturę wszystkich składników. Masło nie może być zimne, a mleko zbyt letnie, więc lepiej wyjąć je z chłodziarki dużo wcześniej.
Paszteciki do barszczu z grzybami i soczewicą – przepis Karola Okrasy
Składniki na ciasto:
300 g mąki pszennej typ 550
jajko
30 g świeżych drożdży
30 g masła
50 ml letniego mleka
łyżka cukru
Składniki na farsz:
200 g świeżych grzybów
200 g zielonej soczewicy
łyżka masła
2 ząbki czosnku
sól, pieprz
4 gałązki tymianku
Dodatkowo:
jajko
50 ml mleka
Sposób wykonania:
Na ciasto: drożdże rozcieramy z cukrem, potem dodajemy letnie mleko, trochę mąki, mieszamy. Przykrywamy rozczyn ściereczką i odstawiamy w suche, ciepłe miejsce na 20 minut, dodajemy pozostałą porcję mąki, jajko i mieszamy. Wzbogacamy składniki o masło, powtórnie mieszamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na pół godziny.
Przyrządzamy farsz: soczewicę gotujemy i odcedzamy. Na oleju szklimy czosnek, dorzucamy posiekane grzyby i pokrojony tymianek, smażymy przez parę minut. Dodajemy masło, soczewicę, przesmażamy i doprawiamy do smaku pieprzem i solą. Wyrośnięte ciasto zagniatamy i rozwałkowujemy na cienki placek (grubość ok. 1 cm), kroimy go na kawałki o wymiarach 10 x 20 cm, a na końcu umieszczamy nadzienie i zawijamy w rulon. Paszteciki rozkładamy na blaszce z papierem do pieczenia tak, aby łączenie ciasta znajdowało się na spodzie. Każdą porcję smarujemy rozbełtanym jajkiem z mlekiem. Pieczemy w rozgrzanym do 190°C piekarniku (z termoobiegiem), przez 25 minut.]
Na naszej stronie znajdziecie też godny polecenia przepis Karola Okrasy na ciasto pierogowe, zupę szczawiową, a także surówkę z kapusty.