fot. abw.gov.pl

Jak donosi „Polsat News” – Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w Przemyślu obywatela Hiszpanii rosyjskiego pochodzenia. Otrzymał już zarzut szpiegostwa na rzecz Federacji Rosyjskiej. „Gdyby zebrane przez niego informacje zostały przekazane Rosji, mogłyby wyrządzić realne szkody w bezpieczeństwie państwa” – powiedział na antenie Polsat News rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn informował wcześniej, że mężczyzna został zatrzymany w Przemyślu, w nocy z 27 na 28 lutego. Usłyszał zarzut w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

„Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). Działania na rzecz Rosji prowadził, korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych” – podał Żaryn w rozmowie.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych powiedział, że schwytany szpieg mógł posiadać informacje, które zagrażały funkcjonowaniu Państwa Polskiego.

„Zatrzymany przebywał przez kilka dni na terenie województwa podkarpackiego. W czasie pobytu w Polsce docierał do informacji, których wykorzystanie przez rosyjskie służby specjalne mogło mieć negatywny wpływ bezpośrednio na bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i obronność naszego kraju” – poinformował rzecznik.

Dodał, że ABW pokrzyżowało jego plany. Na moment przed zatrzymaniem planował wyjazd na Ukrainę, aby kontynuować tam swoją „pracę dziennikarską”.

„Przy zatrzymanym zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, który obecnie poddawany jest szczegółowym analizom” – zaznaczył Żaryn.

Zatrzymany miał szpiegować na obszarze polski wschodniej, na Ukrainie oraz w innych państwach

„Z ustaleń postepowania wynika, że podejrzany prowadził działalność szpiegowską na terenie Warszawy, Przemyśla, Medyki oraz innych miast Rzeczypospolitej jak również na terenie Ukrainy i innych państw” – zaznaczyła prokuratura.

Szpiegiem zajmie się teraz polski kontrwywiad

Stanisław Żaryn poinformował, że śledztwo w sprawie Hiszpana „zostało w całości powierzone ABW”. Taki czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 10 lat.

„Kontrwywiad ocenia, że informacje, którymi mężczyzna się interesował, które zbierał, gdyby zostały przekazane Rosji, mogłyby wyrządzić realne szkody w bezpieczeństwie państwa” – powiedział na antenie Polsat News Stanisław Żaryn.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę