W poniedziałek 2 listopada dżihadyści z Al-Kaidy w Islamskim Maghrebie (AQIM) wezwali do mordowania tych, którzy dopuścili się obrazy Mahometa. Jak poinformowała agencja AFP, grożą też zemstą prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi.

– Zabicie tego, kto obraża proroka, jest prawem każdego muzułmanina zdolnego do jego zastosowania – czytamy w odezwie AQIM. Ma to być odpowiedź na oświadczenie Macrona odnośnie publikowania karykatur Mahometa we Francji. Odbyło się to podczas ceremonii hołdu narodowego nauczyciela Samuela Paty’ego, który został zabity 16 października w ataku terrorystycznym.

Jak stwierdził prezydent Francji, jego kraj nie wyrzeknie się karykatur kosztem wolności. Takie stwierdzenie nie spodobało się w krajach muzułmańskich i wywołało demonstracje antyfrancuskie.

Pokłosie tych wydarzeń to m.in. demonstracja antyfrancuska w Bangladeszu, którą zorganizowano w poniedziałek, a która skupiła aż 50 tys. osób. W jej trakcie palono wizerunki prezydenta Macrona i francuskie flagi.

– Bojkot jest obowiązkiem, ale nie wystarczy – napisała AQIM. Organizacja jednocześnie też wezwała do zemsty, a 18-letniego zradykalizowanego terrorystę czeczeńskiego pochodzenia przedstawiła jako męczennika. To on właśnie odciął głowę nauczycielowi. To była zemsta za prezentację na lekcji karykatur Mahometa.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę