Apophis jest 300-metrową asteroidą, która dwa razy zbliży się do Ziemi. Choć wykluczano możliwość wejścia na kolizyjny tor z Ziemią, teraz naukowcy informują, że takie ryzyko jednak istnieje.

Pierwszy raz asteroida zbliży się do Ziemi w piątek 13 kwietnia 2029 roku. Będzie tak blisko, że bez trudu zobaczymy ją gołym okiem. Wyliczenia naukowców wykluczają jednak, że w tym terminie zderzy się z naszą planetą. Inaczej może być jednak w 2068 roku – to właśnie wtedy asteroida zbliży się do Ziemi po raz drugi. Początkowo również mówiono, że nie ma ryzyka zderzenia. Teraz jednak badacze z University of Hawaii i Jet Propulsion Laboratory stwierdzili, że może to nastąpić.

Na steroidzie wykryto tzw. efekt Jarkowskiego – asteroida nierównomiernie wypromieniowuje ciepło i powstaje bardzo słaba siła. Ma ona wpływ na tor lotu obiektu. – Asteroida zbacza z wyznaczanej przez grawitację orbity o ok. 170 metrów rocznie. To wystarczy, aby scenariusz zderzenia w 2068 roku wchodził w grę – tak stwierdził autor odkrycia dr Dave Tholen.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę